- Czy po przejściu na działalność gospodarczą będę musiał od razu płacić VAT?

NIE

Przedsiębiorcy, którzy mają niewielkie obroty, nie muszą płacić VAT. Limit to 150 tys. zł rocznie. Rozpoczynający działalność w trakcie roku liczą go w proporcji do okresu sprzedaży. Jeśli przekroczymy limit, bądź też chcemy od razu rozliczać VAT, musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym (na formularzu VAT-R).

Pamiętajmy, że nawet wtedy, gdy nie przekroczyliśmy jeszcze limitu, musimy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Dokumentujemy ją rachunkami.

Bez względu na wysokość obrotów zwolnienie nie przysługuje osobom, które sprzedają towary bądź świadczą usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (np. prawnicze albo w zakresie doradztwa).

- Czy prowadząc działalność gospodarczą, będę mógł odliczać VAT z firmowych zakupów?

TAK

Można odliczać VAT z firmowych faktur, oczywiście pod warunkiem, że zakupy są związane z opodatkowanymi czynnościami. Nie skorzystają z tej możliwości osoby, które są zwolnione z VAT. Dlatego tym, którzy ponoszą duże wydatki na działalność, może się opłacać status VAT-owca.

Będzie to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy robią zakupy z 23 proc. VAT, a sprzedają ze stawką obniżoną. Pamiętajmy jednak, że status podatnika to dużo obowiązków administracyjnych. Oprócz wystawiania faktur trzeba prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów, wyliczać podatek, składać deklaracje (co miesiąc lub co kwartał). Ryzykujemy też kontrolę z urzędu.