Zgodnie z prawem UE wszelka dyskryminacja pracownika, bezpośrednia lub pośrednia, ze względu na wiek jest zakazana. O dyskryminacji pośredniej można mówić wtedy, kiedy z powodu pozornie neutralnego kryterium osoby w określonym wieku znajdują się w gorszej sytuacji niż inni.
Do koncernu Austrian Airlines należą trzej przewoźnicy: Austrian Airlines, Lauda Air i Tyrolean Airways. Rada zakładowa tego ostatniego zdecydowała o nieuwzględnianiu doświadczenia zawodowego stewardów i stewardes uzyskanego u dwóch pozostałych przewoźników.
Zgodnie z układem zbiorowym Tyrolean Airways po przepracowaniu trzech lat jako steward lub stewardesa następuje przejście do wyższej kategorii, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem.
Austriacki sąd, który rozpoznaje sprawę w drugiej instancji, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy postanowienie układu zbiorowego uwzględniające do celów zaszeregowania do kategorii zatrudnienia jedynie doświadczenie nabyte u określonego przewoźnika, z wyłączeniem identycznego doświadczenia uzyskanego u innego tego samego koncernu, jest zgodne z prawem unijnym.
Trybunał (sygnatura akt: C-132/11) stwierdził, że takie postanowienie nie wprowadza odmiennego traktowania ze względu na wiek. Doświadczenie uzyskane u innego przewoźnika tego samego koncernu nie jest brane pod uwagę bez względu na wiek osoby zainteresowanej. Mimo że stosowanie spornego zapisu może spowodować, iż steward lub stewardesa przejdzie do wyższej kategorii zatrudnienia w późniejszym wieku, niż gdyby uzyskał równoważne doświadczenie u Tyrolean Airways, prawo UE nie stoi na przeszkodzie takiemu postanowieniu.