Taką opinię potwierdził 22 lutego 2012 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na swojej stronie internetowej. Zamieścił tam stanowisko ministra finansów z 30 grudnia 2011 r. (FS10/063/14/565/SAA/11/8246) w sprawie interpretacji art. 26b ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Pracodawcy nie zamierzają jednak odpuścić tej straty i będą skarżyć tę decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Kłopot z definicjami

Zgodnie ze stanowiskiem Fundusz wstrzymuje wszelkie dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej (SPZOZ) oraz zakładach aktywizacji zawodowej (ZAZ), które są jednostkami sektora finansów publicznych i zatrudniają niepełnosprawnych pracowników.

Z informacji napływających do OBPON.ORG od dyrektorów SPZOZ wynikało, że problemy z uzyskiwaniem dopłat do pensji ich niepełnosprawnych pracowników pojawiły się już w 2010 i 2011 r. Wtedy PFRON zaczął inaczej interpretować art. 26b ust. 7 ustawy o rehabilitacji oraz wskazał na zmianę ustawy o finansach publicznych.

Na tej podstawie większości SPZOZ Fundusz odmówił w 2011 r. wypłaty miesięcznego dofinansowania. Zazwyczaj szefowie tych placówek odwoływali się do resortu pracy, który uchylał decyzje Funduszu i polecał jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. Obecnie po publikacji stanowiska Ministerstwa Finansów resort pracy zmienił zdanie i przyjął interpretację PFRON.

W stanowisku MF czytamy: „(...) Na podstawie ustawy o rehabilitacji pracodawcy spełniającemu warunki określone w art. 26a-26c ustawy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości określonej w ustawie. Zgodnie z art. 26b ust. 7 ustawy miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych środkami publicznymi są m.in. dochody publiczne i przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz z innych źródeł (art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5). Dochodami publicznymi są m.in. wpływy ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych (art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy)”.

Skąd te pieniądze

Ustawa o rehabilitacji posługuje się pojęciem „środki publiczne”, natomiast równocześnie nie wprowadziła w niej jego definicji. Zatem występujący w ustawie termin „środki publiczne” należy rozumieć w znaczeniu zdefiniowanym w art. 5 ustawy o finansach publicznych.

Z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) wynika, że środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia (pochodzące przede wszystkim ze składek na ubezpieczenie zdrowotne), przekazywane samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej (SPZOZ) w ramach odpłatności za świadczone przez SPZOZ usługi, są środkami publicznymi.

Z takiego ich charakteru wynika wiele regulacji i obowiązków wiążących się z ich wydatkowaniem i wykorzystaniem, w tym wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (...) ciążące m.in. na świadczeniodawcach obowiązki sprawozdawcze.

Z uzyskiwanych przez jednostki sektora finansów publicznych dochodów i przychodów, stanowiących środki publiczne, finansowana jest działalność tych jednostek, w tym wydatki na wynagrodzenia pracowników.

(...) Wobec powyższego należy uznać, że wypłacane ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (stanowiące refundację wynagrodzeń wypłaconych pracownikom niepełnosprawnym przez pracodawcę) nie przysługuje SPZOZ oraz zakładom aktywności zawodowej funkcjonującym w formie samorządowych zakładów budżetowych, które są jednostkami sektora finansów publicznych finansującymi swoją działalność (w tym wynagrodzenia pracowników) ze środków publicznych” – czytamy w stanowisku MF.

—Edyta Sieradzka wiceprezes OBPON.ORG

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

Kadry

»

niepełnosprawny w firmie