Wolne od pracy to nie tylko urlop wypoczynkowy. Jest nim także ten popularnie zwany okolicznościowym. Należy się każdemu pracownikowi ze względu na szczególne okoliczności osobiste. Czyli jakie?

Dwudniowe wolne przysługuje m.in. z okazji jego ślubu lub urodzenia się dziecka. Ale i gdy zajdą nieszczęśliwe zdarzenia, takie jak zgon i pogrzeb małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, zatrudniony także ma prawo do dwóch płatnych dni wolnego. Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Jeden odpłatny dzień wolnego przysługuje pracownikowi na ślub jego dziecka.

Jeżeli zatrudniony chce skorzystać z urlopu okolicznościowego, musi złożyć odpowiedni wniosek. Ponadto powinien wykazać, że powód, dla którego bierze wolne, jest rzeczywisty. W tym celu przedstawia dokumenty potwierdzające zdarzenie, np. świadectwo urodzenia dziecka czy akt zawarcia małżeństwa. Przy czym może je okazać już po zdarzeniu.

Także sam pracownik decyduje, kiedy dokładnie weźmie urlop okolicznościowy. Przepisy nie nakazują bowiem wykorzystania go konkretnie w dniu ślubu czy narodzin potomka.

Wolne z okazji ślubów, czy to cywilnych, czy kościelnych, które przecież z reguły odbywają się w soboty, pracownicy wykorzystują w innych dniach. Pozwala im to często załatwić formalności związane z uroczystością.

W niektórych firmach pracownicy mają zagwarantowane więcej wolnego przewidzianego ze względu na szczególne okoliczności. Dlaczego? Przepisy zakładowe danego pracodawcy zawsze mogą zwiększyć liczbę takich dni wolnych. Nigdy natomiast nie mogą dać ich mniej, niż przewidują przepisy prawa pracy.