Pracodawcy wymagają coraz więcej. Ostatnio polecają podwładnym, by podpisywali zobowiązanie, że na urlopie będą pozostawać pod telefonem. Tymczasem urlop ma zapewnić regenerację sił i niezbędny wypoczynek.
Jak stanowi art. 152 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to jest bezwzględne. Pracownik nie może się go zrzec. Ingerencja pracodawcy w urlop podwładnego w okresie jego trwania może nastąpić jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Jak wskazano w art. 167 k.p.: „tylko gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu".
Co do zasady zatem pracodawca nie może wymagać od pracownika stałego pozostawania pod telefonem. Jeżeli jednak ten podpisze tego rodzaju zobowiązanie i w toku urlopu będzie wykonywał polecenia pracodawcy, czas ten powinien zostać zakwalifikowany jako okres świadczenia pracy i podlegać rekompensacie w dniach wolnych lub w formie wynagrodzenia jak za dzień pracy. Jednocześnie jeżeli pracownik nie będzie odbierał telefonów pracodawcy, nie powinien ponosić żadnych tego negatywnych konsekwencji.
Art. 167 k.p. dopuszcza możliwość odwołania pracownika z urlopu w szczególnych sytuacjach. Zakładowe regulacje (zbiorowy układ pracy lub regulamin pracy) mogą wskazywać określone kategorie pracowników, którzy będą zobligowani do pozostawania w kontakcie z pracodawcą także w okresie urlopu. Mogą to być np. specjaliści określonej kategorii odpowiedzialni za usuwanie awarii lub pracownicy zarządzający. Wtedy unikanie telefonów od pracodawcy, jeżeli kontaktował się w celu odwołania pracownika z urlopu z powodu nagłej i nieprzewidzianej sytuacji w zakładzie, może zostać potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków i skutkować dyscyplinarnym zwolnieniem.
Po odwołaniu z urlopu podwładnego pracodawca ma obowiązek zwrotu wszelkich kosztów opłaconego, a niewykorzystanego pobytu wypoczynkowego oraz kosztów dojazdu (także dla członków rodziny, jeżeli zostali zmuszeni do przerwania wypoczynku).
Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy
Czytaj również:
Zobacz serwis:
Urlop wypoczynkowy » Odwołanie, przerwanie, przesunięcie urlopu