Zgodnie z regułą,  która obowiązuje w  reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, organem do tego uprawnionym zarówno w sprawach sądowych,  jak i pozasądowych jest zarząd spółki (art. 201 § 1 kodeksu spółek handlowych i art. 204 k.s.h.).  Od  tej zasady  jest  wyjątek przewidziany dla  zawierania przez spółkę umów (w tym umowy o pracę) z członkiem zarządu.

Art. 210 § 1 k.s.h. ma mianowicie zapobiegać kolizjom między interesem spółki a interesem zarządu lub poszczególnych jego członków. Powołany przepis nakazuje, aby  przy zawieraniu umowy z członkiem zarządu  spółka była reprezentowana przez radę nadzorczą  lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.

Zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu z naruszeniem art. 210 § 1 k.s h. spowoduje, na podstawie art. 58 kodeksu cywilnego, bezwzględną  jej nieważność. Wykonywanie pracy przez członka zarządu czy wypłacanie mu  wynagrodzenia niczego tu nie zmieni i  nie wpłynie na  ważność  umowy.

Gdy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie została powołana rada nadzorcza, to przy zawieraniu umowy o pracę z członkiem zarządu będzie mogła ona być reprezentowana wyłącznie przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników.

Czy pełnomocnikiem powołanym do zawarcia  umowy o pracę z członkiem zarządu może być inny jego członek?  Zarówno Sąd Najwyższy, jak i Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie wypowiadały się za dopuszczalnością takiego rozwiązania. Skoro art. 210 § 1 k.s.h. nie określa, kto może być pełnomocnikiem spółki, to znaczy, że pozostawia w tym względzie swobodę wyboru zgromadzeniu wspólników. Umowa o pracę z członkiem zarządu zawarta w imieniu spółki przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników, którym to pełnomocnikiem jest inny członek zarządu,  będzie uznana za prawnie skuteczną, nienaruszającą przepisów art. 210 § 1 k.s.h., art. 58 § 1 k.s.h. ani przepisów kodeksu pracy.

Autor jest prawnikiem w kancelarii Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A.

Zobacz serwis:

Kadry i płace » Menedżer w firmie