Umowę na czas określony podpisaliśmy 1 marca 2006 r. Okres jej obowiązywania upływa 28 lutego 2011 r. Czy możemy ją przedłużyć, podpisując kolejną umowę na następne dwa lata? Będzie to druga umowa na czas określony, ale pierwsza po wejściu w życie pakietu antykryzysowego?

Podczas obowiązywania pakietu antykryzysowego (tj. od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.) łączny okres terminowego zatrudnienia nie może przekroczyć 24 miesięcy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że umowa przekształci się w bezterminową.

Czytelnik zawarł umowę na pięć lat, ale pod rządami pakietu. Okres terminowego zatrudnienia wyniósł ponad 18 miesięcy. Zawarcie 1 marca 2011 r. kolejnej umowy na dwa lata spowoduje, że pod rządami pakietu okres terminowego zatrudnienia przekroczy 24 miesiące (wyniesie ponad 28 miesięcy), więc zdaniem niektórych prawników 22 sierpnia 2011 r. zatrudnienie przekształci się w stałe. Takiej sytuacji nie można wykluczyć, bo pakiet antykryzysowy jej nie reguluje.

Nie chcąc wpaść w pułapkę bezterminowego zatrudnienia, czytelnik powinien drugą umowę terminową zawrzeć do 21 sierpnia 2011 r., a po trzech miesiącach przerwy będzie mógł zawrzeć kolejny angaż terminowy. Pakiet antykryzysowy dopuszcza taką możliwość, gwarantując, że wówczas okres 24 miesięcy liczy się od początku.

Ale uwaga,

z takiego rozwiązania nie skorzystają  firmy, które przez nieuwagę nie przewidziały w terminowych kontraktach możliwości ich rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oczywiście dotyczy to umów zawartych na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Czytaj więcej o:

pakiet antykryzysowy

umowa na czas określony