[b]- Zatrudniliśmy kobietę, która wychowuje kilkumiesięczne dziecko. Po jakim czasie będzie miała prawo do urlopu wychowawczego, jeśli ma już kilkuletni staż pracy u innych pracodawców? Czy musi być zatrudniona sześć miesięcy u nas?[/b]

Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia (art. 186 § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link]).

Odnosi się to do tzw. ogólnego stażu pracy. Pracownik powinien mieć zatem łącznie co najmniej sześciomiesięczny staż pracy i nie musi to być staż pracy u jednego, obecnego pracodawcy. Zlicza się bowiem okresy zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób rozwiązania stosunku pracy. Nie ma też znaczenia, jak długo trwały przerwy między okresami zatrudnienia u nich.

Nie jest ponadto wymagane, by sześciomiesięczny okres zatrudnienia był okresem w pełni przepracowanym. Oznacza to, że nawet jeśli pracownik był chory w tym czasie i w związku z tym nie wykonywał służbowych obowiązków, lecz pozostawał w stosunku pracy, to okres nieobecności w pracy z powodu choroby będzie wliczony do stażu pracy.

Zostanie w nim również uwzględniony:

- czas urlopu macierzyńskiego,

- okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych (zgodnie z art. 79 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2008/DU2008Nr%2069poz%20415a.asp]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link],

- udokumentowany okres zatrudnienia na obszarze państw EOG.

Pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego dopiero po złożeniu wniosku o jego udzielenie. Wniosek składa pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.

[i]Autorka jest doktorem nauk społecznych, prawnikiem w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr[/i]

[b] Więcej o urlopie wychowawczym w serwisie:

[link=http://www.rp.pl/temat/56583.html]urlop wychowawczy[/link][/b]