[b]- Czy pracodawca, który ustanowił regulaminy pracy i wynagradzania, musi wydać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia? Czy uczniowi przyjętemu w zakładzie na naukę zawodu też trzeba podać dane o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych?[/b] – pyta czytelnik.

Pracodawca musi przekazać każdemu pracownikowi na piśmie informację o podstawowych warunkach zatrudnienia, które wynikają z przepisów. Tak stanowi art. 29 § 3 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link]. Zobowiązanie to dotyczy każdego pracownika. Regulacje nie wprowadzają żadnego wyjątku w tym zakresie.

[srodtytul]Młodociany tak samo jak zwykły[/srodtytul]

Uczeń, z którym pracodawca zawarł umowę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, jest pracownikiem młodocianym. Jego zatrudnienie podlega kodeksowi pracy, ze zmianami wskazanymi w art. 190 – 206 k.p. Szef ma zatem obowiązek także młodocianemu przekazać informację o warunkach zatrudnienia.

Zawiadomienie to ma charakter indywidualny, dane należy przekazywać odrębnie każdemu pracownikowi, dostosowane do konkretnej osoby. Błędem jest wręczanie pracownikowi wyciągu z kodeksu pracy, kserowanie niektórych jego stron, zamieszczanie tych informacji w regulaminie pracy, wywieszanie ich na tablicy ogłoszeń czy przesyłanie np. w intranecie wszystkim pracownikom.

[srodtytul]Kolejny raz[/srodtytul]

Ten wymóg nie jest jednorazowy. Pracodawca musi bowiem aktualizować informację, gdy dochodzi do zmiany warunków zatrudnienia. Przykładowo zachodzi to w razie:

- nowelizacji przepisów prawa pracy lub układu zbiorowego pracy,

- zmian w umowie o pracę, np. strony postanowiły o zmianie stanowiska pracy na związane z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie i w związku z tym o wydłużeniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 36 § 5 k.p.),

- decyzji pracodawcy, który nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, np. zmiana terminu i czasu wypłaty wynagrodzenia, inny sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy.

Co w treści informacji o warunkach zatrudnienia

częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę

wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego

obowiązująca pracownika długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

układ zbiorowy, którym pracownik jest objęty

miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia

sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy

sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy

[ramka][b]ZOBACZ :

[link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/informacja_warunki_zatrudnienia.pdf]PRZYKŁAD INFORMACJI O WARUNKACH ZATRUDNIENIA DLA PRACOWNIKA ZATRUDNIONEGO NA PODSTAWIE UMOWY NA CZAS NIEOKREŚLONY NA CAŁY ETAT W PODSTAWOWYM SYSTEMIE CZASU PRACY (PDF)[/link]

[link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/oswiadzczenie_regulamin_pracy.pdf]PRZYKŁAD INFORMACJI DLA PRACOWNIKA U PRACODAWCY, U KTÓREGO OBOWIĄZUJE REGULAMIN PRACY (PDF)[/b] [/link][/ramka]