Opublikowany we wczorajszym wydaniu „Rz” tekst [link=http://www.rp.pl/artykul/563970-Firmowe-palarnie-pod-znakiem-zapytania.html]„Firmowe palarnie pod znakiem zapytania”[/link] zmobilizował inspekcję pracy do wydania stanowiska w sprawie zniesienia obowiązkowej strefy palenia w miejscu pracy.

Pisaliśmy, że są co do tego wątpliwości. Znowelizowana ustawa tytoniowa (weszła w życie 15 listopada), gwarantując właścicielom i zarządcom budynków możliwość tworzenia palarni, nie zmieniała bowiem przepisów prawa pracy nakazujących tworzenie tych miejsc przez pracodawców. To niedopatrzenie ustawodawcy wywołało dyskusję. Pojawiły się głosy, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3805C31C3E8CA8CD90ABC180076F9E82?id=76037]kodeks pracy[/link] i przepisy wykonawcze do niego są [i]lex specialis[/i] (ważniejsze) w stosunku do ustawy tytoniowej. A to oznacza, że palarnie są nadal obowiązkowe.

Sprawą zainteresowaliśmy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zapowiedziało nowelizację rozporządzenia o BHP, ale zastrzegło, że miejsc do puszczania dymka tworzyć nie trzeba. Inspekcja pracy milczała. Wczoraj wydała komunikat.

– Wejście w życie znowelizowanej ustawy tytoniowej spowodowało, że przepisy o palarniach w miejscu pracy stały się niespójne. Oczekujemy na nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7823B5EFEF9DBE5D76FFD0FB3DDAE292?id=170775]rozporządzenia ministra pracy w sprawie ogólnych warunków BHP[/link], która usunie wątpliwości interpretacyjne. To tylko formalność, dlatego już teraz nie widzimy obowiązku tworzenia palarni przez pracodawców – mówi „Rz” Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy.

Na zarządcy i właścicielu budynku ciążą tylko obowiązki informacyjne dotyczące zakazu palenia, a za ich niedopełnienie grozi 2 tys. zł grzywny. Z kolei palący w miejscach objętych zakazem mogą dostać 500 zł grzywny. Niestety i w tym zakresie ustawodawca nie wykazał się precyzją. Zapomniał znowelizować przepisy o uprawnieniach straży gminnej w zakresie wykroczeń. Na razie strażnicy nie mogą nakładać grzywien. Dopiero wczoraj ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Z przepisów wynika, że będą mogli go nałożyć za naruszenie zakazu palenia oraz za niedopełnienie obowiązków informacyjnych z nim związanych.

[ramka] [b]Czytaj też: [/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/563970-Firmowe-palarnie-pod-znakiem-zapytania.html]Firmowe palarnie pod znakiem zapytania[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/55964,564399-Palarnia-kosztem-firmy.html]Palarnia kosztem firmy[/link][/ramka]