Osobę, której brakuje trzech lat do emerytury, można zatrudnić na umowę o pracę na czas określony trwający np. dwa lata. Rozwiąże się ona z upływem okresu, na który została zawarta. Nie wolno jej jednak wcześniej wypowiedzieć.
Art. 39 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] zabrania pracodawcy wymówienia angażu temu, komu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje maksymalnie czterech lat. Dodatkowy warunek tej ochrony polega na posiadaniu stażu pracy, który pozwoli zatrudnionemu uzyskać emeryturę z osiągnięciem wieku emerytalnego.
Choć istnieje zakaz wypowiadania umów o pracę w wieku przedemerytalnym, ta regulacja nie dotyczy jednak rozwiązania angaży w innym trybie. Pracodawca wprawdzie nie może zakończyć umowy okresowej, w której dopuszczono jej wcześniejsze wypowiedzenie, ale rozwiąże się ona z upływem czasu, na jaki ją zawarto.
U pracownika czytelnika umowa terminowa zawarta na dwa lata rozwiąże się z upływem tego okresu i szef nie musi jej przedłużać osobie będącej w okresie przedemerytalnym. Podobnie rozwiąże się angaż z zakończeniem umówionej pracy (umowa na czas wykonania określonej pracy) lub z chwilą powrotu nieobecnego pracownika (umowa na zastępstwo).