Wcześniejsze umowy-zlecenia nie mają żadnego wpływu na kwestię wyboru rodzaju umowy o pracę. Pracodawca może zdecydować się albo na próbną, albo terminową. Dla niego najważniejsza różnica między tymi kontraktami to kwestia możliwości wcześniejszego wypowiedzenia.
Umowa na okres próbny zawarta na jeden miesiąc może zostać wymówiona przed terminem jej rozwiązania, przy czym okres wypowiedzenia wynosi jeden tydzień (art. 34 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]).
Należy przy tym pamiętać, że okres wypowiedzenia wynoszący tydzień lub jego wielokrotność kończy się w sobotę (art. 30 § 2[sup]1[/sup] k.p.). Przykładowo, jeżeli umowa na okres próbny od 1 do 31 października zostałaby wypowiedziana w czwartek 21 października, to rozwiązałaby się w sobotę 30 października.
Z kolei umowy na czas określony zawartej na miesiąc nie wolno wcześniej wypowiedzieć. Taki angaż można rozwiązać za wymówieniem przed terminem tylko wtedy, gdy łącznie spełnione są dwie przesłanki. Mianowicie umowa musi
- być zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy i
- zawierać w swojej treści możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia (art. 33 k.p.).
Poza tym obie umowy wymagają takich samych działań, m.in. badań wstępnych, przeszkolenia bhp, podpisania dokumentu angażu, zgromadzenia dokumentacji do teczki osobowej i przekazania informacji o warunkach zatrudnienia.