Gdy pracodawca zdecyduje się już, którego kandydata do pracy przyjmie, i uzgodni z nim warunki pracy i płacy, będzie podpisywał z nim umowę o pracę. Jednak ta czynność w praktyce wykonywana jest najczęściej pierwszego dnia pracy, rzadziej przed jej rozpoczęciem.

Tymczasem jeszcze przed zawarciem angażu firma powinna skierować zatrudnianą osobę na wstępne badania lekarskie. Dzięki temu zyska potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Wyda je uprawniony lekarz. Jego zaświadczenie wykazujące odpowiedni stan zdrowia pracownika pozwoli pracodawcy dopuścić przebadaną osobę do pracy na określonym stanowisku. [b]Koszty badań wstępnych zawsze obciążają pracodawcę[/b]. Reguluje to art. 229 § 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA4A710B5E7F780EFB909C3F703469FF?id=76037]kodeksu pracy[/link].

[srodtytul]Pisemny kontrakt[/srodtytul]

Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do pracy, to strony mogą już przystąpić do podpisania umowy o pracę. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa powinna określać strony i rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności powinna podawać rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy (ze wskazaniem składników wynagrodzenia), wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.

Umowa powinna mieć formę pisemną. W przeciwnym razie pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju i warunków umowy. Należy ją sporządzić w dwóch jednakowych egzemplarzach.

Pracodawca ma też obowiązek poinformowania podwładnego na piśmie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia angażu, o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy oraz częstotliwości wypłat wynagrodzenia.

Obowiązek informacyjny obejmuje także wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego i obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Szef powiadamia także o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

[srodtytul]Zakres obowiązków[/srodtytul]

Obowiązkiem szefa jest także zaznajomienie osoby podejmującej pracę z zakresem jej obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz jej podstawowymi uprawnieniami. Mówi o tym art. 94 pkt 1 k.p.

Zatem już na początku zatrudnienia pracodawca musi dokładnie określić zadania, jakie w ramach nawiązanego stosunku pracy będzie wykonywał pracownik, i zaznajomić go z nimi. Dzięki odpowiedniemu poinformowaniu w tym zakresie podwładnego, dobrze wyjaśniając mu jego powinności, firma może uniknąć niejasności przy nakładaniu kar porządkowych czy wypowiadaniu umowy ze względu na niewypełnianie obowiązków.

[b]Przedstawienie zakresu obowiązków może, choć nie musi, mieć formę pisemną. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1998 r. (I PKN 457/97)[/b], stwierdzając, że powinność zaznajomienia pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków oraz ze sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach (art. 94 pkt 1 k.p. ) może być zrealizowana również w formie informacji ustnej, której treść uwzględnia charakter pracy i skalę jej złożoności, a także wykształcenie i zawodowe doświadczenie pracownika.

Zobowiązanie pracownika w regulaminie pracy do zapoznawania się z innymi regulaminami, instrukcjami i przepisami obowiązującymi na jego stanowisku pracy nie wyłącza obowiązku pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach. Wyjaśnił to [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 29 maja 2007 r. (II PK 317/06)[/b].

[srodtytul]Bezpieczeństwo i higiena[/srodtytul]

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak nakazuje art. 94 pkt 4 k.p. Pierwsze przeszkolenie powinno nastąpić w zasadzie w pierwszym dniu zatrudnienia. Zgodnie bowiem z art. 237[sup]3[/sup] § 1 k.p., nie wolno pracownika dopuścić do pracy, jeżeli nie ma on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

[b] Szkolenie wstępne odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy[/b].

Pracodawca musi też poinformować pracownika o ryzyku zawodowym, które się wiąże z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Jest to zgodne z art. 226 pkt 2 k.p. Powinien też dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Do jego obowiązków należy także dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego spełniającego wymagania określone w Polskich Normach.

[srodtytul]Obowiązkowe ubezpieczenia[/srodtytul]

Pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenia go do ZUS dokonuje pracodawca jako płatnik składek. Ma na to siedem dni od nawiązania stosunku pracy. Termin ten wyznacza art. 36 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link]. Zgłoszenia dokonuje na formularzu ZUS ZUA.

Obowiązkiem pracodawcy jest także prawidłowe i terminowe obliczanie i przekazywanie do ZUS składek. Powinien też wystawiać pracownikowi informację o wysokości odprowadzonych składek. Do tego służy mu druk RMUA.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Poinformowanie pracownika o warunkach jego zatrudnienia może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.[/ramka]

[ramka][b]Ważne [/b]

Jeśli firma chce wypłacać wynagrodzenie za pracę przelewem, powinna na to uzyskać zgodę zatrudnionego.[/ramka]

[ramka][b]Rozliczenia podatkowe[/b]

Pracodawca jest płatnikiem, który oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Z tego względu powinien uzyskać od zatrudnionego PIT-2. Jest to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. [/ramka]