[b]Pracowałam na umowę o pracę jako opiekunka domowa od 1 września 1998 r. do 30 czerwca 2001 r. u osoby, która nie prowadziła działalności gospodarczej. Otrzymałam świadectwo pracy bez pieczątki firmowej i imiennej. Jest tylko czytelny podpis tej osoby. Czy takie świadectwo jest ważne? Pytam, bo słyszę, że będę miała problemy w ZUS, gdy będę przechodziła na emeryturę czy rentę. Czy to prawda, że ZUS nie honoruje takich świadectw?[/b]
Brak działalności gospodarczej nie przeszkadza w zawarciu umowy o pracę, bo osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej też jest pracodawcą. Wynika to z art. 3 kodeksu pracy.
Pracodawca zatrudniający opiekunkę na umowę o pracę musi stosować przepisy kodeksu pracy, m.in. dotyczące urlopów wypoczynkowych, czasu pracy czy wydania świadectwa pracy po zakończeniu umowy. Sam brak pieczątki nie przesądza o tym, że świadectwo nie jest ważne i czytelniczka będzie miała problemy w ZUS.
Art. 4 pkt 2 lit. a) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link] określa jako płatnika pracodawcę, czyli także osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
W okresie zatrudnienia pracodawca miał obowiązek zgłosić czytelniczkę do ZUS i odprowadzać składki, a do 15 każdego miesiąca składać deklarację rozliczeniową.
Ponadto, zgodnie z art. 31 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580 ]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)[/link], miał obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i rozliczać się z nich do 20 każdego miesiąca, a do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym złożyć do urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-4R, i do końca lutego roku następującego po roku podatkowym wystawić PIT-11 lub PIT-40, jeśli czytelniczka złożyła oświadczenie PIT-12.