[b]Nie[/b]. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.
Tak nakazuje art. 97 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Natomiast zgodnie z art. 97 § 2 k.p. w świadectwie należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto w świadectwie zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Prawo do skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy nie jest informacją niezbędną do ustalenia uprawnień pracowniczych. Przysługuje ono każdemu pracownikowi w okresie wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, jeżeli wypowiedzenie wynosi co najmniej dwa tygodnie.
Tak wynika z art. 37 k.p. Przysługuje przy tym jedynie temu zatrudnionemu, któremu pracodawca wypowiedział angaż. Dni wolne należą się tylko u danego pracodawcy. Jeśli zatem pracownik z nich nie skorzysta, po prostu przepadają. Nie przechodzą na kolejnego pracodawcę, tak jak część niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.
Z tego względu wiedza o tym, że pracownik w danym roku skorzystał z prawa do wolnego na poszukiwanie pracy, jest dla kolejnej zatrudniającej go firmy zbyteczna. Dlatego wiadomości na ten temat nie podaje się w świadectwie pracy.
[i]Podstawa prawna:
– art. 37, art. 97 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i]