Zawieszenie może zatem nastąpić np. w razie wydania przeciwko członkowi zarządu nieprawomocnego orzeczenia stwierdzającego popełnienie przestępstwa. W literaturze wśród przyczyn zawieszenia wskazuje się także np. podjęcie działalności konkurencyjnej, ignorowanie obowiązków itp. (tak A. Kidyba, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]Kodeks spółek handlowych[/link]. Komentarz. Tom II. LEX, 2008, wyd. VI).

Nie jest przy tym wykluczone, aby „ważne przyczyny” uzasadniające zawieszenie członka zarządu zostały określone bezpośrednio w statucie lub umowie spółki. Przeciwnie, wobec niedookreślenia tego pojęcia w przepisach kodeksu spółek handlowych. precyzyjne wskazanie „ważnych przyczyn” należy uznać za pożądane.

[srodtytul]Na czas przyczyny[/srodtytul]

Kodeks nie mówi nic o tym, na jak długo można zawiesić członka zarządu. Może to zatem trwać do czasu ustania przyczyn zawieszenia. Po ustaniu powodów członek zarządu może zostać przywrócony do pełnienia funkcji przez ten organ, który orzekł o zawieszeniu. Możliwa jest też sytuacja, w której w okresie zawieszenia ustanie mandat członka zarządu (np. wskutek upływu okresu kadencji) lub zaistnieje konieczność odwołania, np. z uwagi na uprawomocnienie się wyroku w sprawie o przestępstwo wskazane w art. 18 k.s.h.

[ramka][b]Uwaga[/b] Zawieszenie członka zarządu należy zgłosić do KRS. W razie nieodnotowania takiego zdarzenia w rejestrze czynności podjęte w imieniu spółki przez zawieszonego członka zarządu będą skuteczne.[/ramka]

[srodtytul]Problemy są nieuniknione[/srodtytul]

Na skutek zawieszenia ustaje prawo członka zarządu do reprezentacji spółki i prowadzenia jej spraw. Może przy tym powstać sytuacja, w której spółka zostanie faktycznie pozbawiona reprezentacji, np. w przypadku zawieszenia jedynego członka zarządu lub w sytuacji, gdy zarząd jest wprawdzie dwuosobowy, ale umowa spółki przewiduje reprezentację łączną dwóch członków zarządu.

Obniżenie kapitału zawsze wymaga zmiany umowy spółki (sp. z o.o.) lub statutu (spółka akcyjna) stosowną uchwałą. W sp. z o.o. uchwała zgromadzenia wspólników musi być podjęta większością minimum 2/3 głosów. W spółce akcyjnej uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy musi zostać podjęta większością minimum 3/4 głosów. Uchwała powinna określać wartość i sposób dokonania obniżenia.

Problem powstaje też tam, gdzie umowa lub statut spółki stanowi, że zarząd składa się z określonej liczby osób. W odniesieniu do spółki akcyjnej kwestie te reguluje k.s.h. Zgodnie z art. 383 § 1 w takiej sytuacji rada nadzorcza podejmuje uchwałę, na mocy której deleguje jednego ze swych członków do pełnienia funkcji w zarządzie.

Okres trwania delegacji nie może jednakże przekroczyć trzech miesięcy. [b]W czasie delegacji członek rady nadzorczej wykonuje obowiązki zawieszonego członka zarządu. Równocześnie zawieszeniu ulegają jego funkcje w radzie.[/b]

Delegat otrzymuje wynagrodzenie w takiej wysokości jak zawieszony członek zarządu. W sytuacji, w której po upływie trzech miesięcy nie ustanie przyczyna zawieszenia członka zarządu, wydaje się konieczne złożenie wniosku przez radę nadzorczą o odwołanie zawieszonej osoby ze składu zarządu i powołanie nowej. Okres delegacji nie może bowiem zostać przedłużony.

Inaczej jest w przypadku spółki z o.o. Kodeks spółek handlowych milczy na temat możliwości delegowania członków rady nadzorczej do pełnienia obowiązków zawieszonego członka zarządu. Należy jednak przyjąć, iż umowa spółki może zawierać stosowne postanowienia, wzorowane na rozwiązaniach wprowadzonych w spółce akcyjnej.

[srodtytul]Kompetencje do decydowania[/srodtytul]

Uchwałę o zawieszeniu członka zarządu w spółce akcyjnej podejmuje rada nadzorcza, choć może też zostać ona podjęta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Odnośnie natomiast do sp. z o.o. należy zauważyć, iż k.s.h. nie reguluje tej kwestii w sposób wyczerpujący. Artykuł 220 k.s.h. stanowi jedynie, iż kompetencje do zawieszania członków zarządu umowa spółki może przyznać radzie nadzorczej.

Przy tym przepisy dotyczące spółki z o.o. nie zawierają postanowień o dopuszczalności zawieszenia członka zarządu na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, wskazując wyłącznie na prawo tego organu do powołania i odwołania zarządu.