[b]Tak.[/b] Już niebawem bowiem zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o języku polskim. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Nowela usuwa z przepisów lukę, jaka powstała po [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2005 r. (sygn. K 38/04)[/b]. Zakwestionował on wcześniejsze przepisy, które zostały wprowadzone do ustawy o języku polskim po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W opinii TK dyskryminowały rodzimych pracowników w stosunkach z zagranicznymi firmami działającymi na naszym rynku. Naruszały bowiem zasadę, że z obywatelami RP umowy zawiera się tylko po polsku. Dodatkowo ograniczały możliwość podpisania umowy w obcym języku wyłącznie do obywateli państw UE. Straciły moc 30 czerwca 2006 r.
Zgodnie z nowymi przepisami dokumenty z zakresu prawa pracy (a więc np. umowa o pracę czy świadectwo zatrudnienia) będzie można sporządzać w języku obcym, jednak tylko na wniosek pracownika cudzoziemca. Nie trzeba też będzie ponosić kosztów tłumaczenia wspomnianych dokumentów na język polski. Inspektorzy pracy w razie kontroli w firmie nie będą mogli żądać od przedsiębiorcy, aby pokazał im przetłumaczony angaż lub świadectwo pracy. Jeśli będą mieli wątpliwości co do ich treści, będą musieli zamówić tłumaczenie u biegłego na koszt inspekcji pracy.