[b]Odpowiada Maciej M. Bogucki, radca prawny kancelarii Mamiński & Wspólnicy:[/b] Zlecenie jest umową cywilnoprawną regulowaną w art. 734 – 750 kodeksu cywilnego, która obejmuje zobowiązanie przyjmującego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej (np. zawarcia określonej umowy) lub też dokonywania wielu różnych czynności (nawet o nieustalonej w umowie liczbie) w imieniu zleceniodawcy. Ma charakter tzw. umowy starannego działania. Oznacza to, że przedmiotem zobowiązania zleceniobiorcy nie jest bezpośrednio osiągnięcie określonego przez zleceniodawcę celu, ale podjęcie z należytą starannością wszelkich działań, aby tenże cel osiągnąć. Zleceniodawca może udzielać zleceniobiorcy wskazówek co do sposobu wykonania zlecenia. Zlecenie jest z zasady odpłatne, choć strony mogą postanowić inaczej. Umowa ta stanowi punkt odniesienia dla różnego rodzaju umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami.
Analizując kwestię trwałości zlecenia, należy zauważyć, że kodeks cywilny nie reguluje tego zagadnienia. Dlatego można ją zawrzeć celem dokonania określonej czynności (np. jednorazowego nabycia wskazanego towaru) i wtedy ulega ona zakończeniu po jej realizacji. Może także obejmować wiele czynności, niekoniecznie tego samego rodzaju, bez określenia ram czasowych jej trwania.
W takim przypadku może wiązać strony nawet przez wiele lat. Z uwagi jednakże na charakter działań podejmowanych w ramach umowy-zlecenia, opierających się na wzajemnym zaufaniu stron, ustawodawca w art. 746 k.c. dopuścił możliwość jej wypowiedzenia przez każdą ze stron w dowolnym czasie.
Nie należy zapominać, że umową-zlecenia nie można zastępować umowy o pracę. Taka praktyka może zaprowadzić nas przed sąd pracy, który ustali, czy nie ma stosunku pracy.