[b]Pracownica w dniu 21.02.2009 r. (sobota) była na pogotowiu, ponieważ skaleczyła się w palec. Zwolnienie lekarskie przedstawiła dopiero od dnia 26.02.2009 r. od lekarza rodzinnego. Było to 9 dni. Potem przyniosła następne zwolnienie od tego samego lekarza na 15 dni. Dostała zwolnienie dyscyplinarne. Czy zgodnie z prawem pracy?[/b]

Skoro pracownica nie usprawiedliwiła całej swojej nie obecności, przełożony ma prawo zwolnić ją z tego powodu. Brak usprawiedliwienia nieobecności w pracy to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika także wtedy, gdy nieobecność spowodowana została chorobą, a podwładny w terminie nie zawiadomił o tym pracodawcy.

Pracownik powinien uprzedzić szefa o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej absencji jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Tak stanowi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73958]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281)[/link].

Jeśli pojawią się przyczyny uniemożliwiające stawienie się do firmy, zatrudniony musi niezwłocznie zawiadomić szefa o powodach nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Robi to nie później jednak niż w drugim dniu absencji w pracy.

Okolicznością, o której pracodawca zawsze powinien pamiętać, jest to, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Więcej informacji na ten temat w artykułach:

[link=http://www.rp.pl/artykul/56592,242308_Nie_spiesz_sie_z_dyscyplinarka_za_nieobecnosc_w_pracy.html]"Nie spiesz się z dyscyplinarką za nieobecność w pracy"[/link],

[link=http://www.rp.pl/artykul/56592,262820_Zwolnienie_dyscyplinarne_za_nieobecnosc_w_zakladzie.html]"Zwolnienie dyscyplinarne za nieobecność w zakładzie"[/link],

[link=http://www.rp.pl/artykul/56592,284627_Czy_mozna_zwolnic_pracownika_dyscyplinarnie_podczas_zwolnienia_lekarskiego.html]"Czy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie podczas zwolnienia lekarskiego"[/link].

Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/56592.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Zwolnienia z pracy » Zwolnienie dyscyplinarne [/link].