[b]Tak.[/b] Świadectwo pracy jest dokumentem sformalizowanym, pozbawionym elementów ocennych, a jego treść jest określona w art. 97 kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej. Pracodawca nie może swobodnie decydować, jakie informacje zamieści w treści świadectwa pracy. Informacje zapisane na tym dokumencie dzielą się na takie, które pracodawca zamieszcza obowiązkowo, oraz na takie, które są podawane na życzenie pracownika.

Do informacji obowiązkowych należą m.in. te o korzystaniu przez pracownika w trakcie trwania stosunku pracy z urlopów, w tym urlopu wypoczynkowego. Konieczne jest także zamieszczenie wiadomości o korzystaniu przez pracownika z urlopu na żądanie. Trzeba w tym dokumencie również uwzględnić dni urlopu dodatkowego, urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego.

Jeżeli więc – mówiąc o usprawiedliwionych, niepłatnych dniach nieobecności w pracy – czytelnik ma na myśli urlop bezpłatny, to wówczas taką informację należy podać na świadectwie pracy. Co więcej, należy również podać okres trwania urlopu bezpłatnego oraz podstawę prawną jego udzielenia.

[i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73959]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.)[/link][/i]