[b]Nie.[/b] Przynajmniej jeśli chodzi o dodatkowy czas wolny. Warto jednak pamiętać, że jeżeli szkolenie z BHP, zgodnie z prawem, odbywa się w godzinach pracy, to czas spędzony przez pracowników na takim kursie jest wliczany do czasu pracy. Wystarczy, że w karcie ewidencji czasu ten będzie oznaczony jako czas pracy.

Udzielenie dodatkowego wolnego mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby takie szkolenie odbywało się poza godzinami pracy załogi, czyli stanowiłoby pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas pracodawca mógłby oddać im czas wolny za te godziny do końca okresu rozliczeniowego w proporcji 1: 1 (za wnioskiem pracownika) lub 1,5: 1 (bez wniosku).

Przypominamy, że zgodnie z art. 237[sup]3[/sup] § 2 i 3 kodeksu pracy pracodawcy muszą przeszkolić pracownika w zakresie BHP, zanim rozpocznie on pracę w danej firmie. Mają też obowiązek prowadzenia w tym zakresie szkoleń okresowych. Kursy te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Ważne jest także to, że pracownik nie musi uczestniczyć w szkoleniu zorganizowanym poza godzinami pracy. Jego odmowa nie może spotkać się z żadnymi sankcjami ze strony pracodawcy.

Gdyby jednak podwładny uczestniczył w takim szkoleniu, to czas tam spędzony należy traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych. Ta może być rekompensowana, w miejsce dodatkowego wynagrodzenia, czasem wolnym od pracy. Możliwość taka dotyczy pracowników, którzy wykonywali pracę w godzinach nadliczbowych we wszystkich systemach czasu pracy.

Udzielenie wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach może mieć miejsce albo na wniosek pracownika, albo bez tego wniosku, z inicjatywy pracodawcy. Wniosek zatrudnionego o przyznanie czasu wolnego za pracę w zamian za przepracowane ponadlimitowe godziny może być przedstawiony w dowolnej formie. Inicjatywa wystąpienia z takim wnioskiem należy do pracownika.

Pracodawca nie jest jednak związany takim wnioskiem i sam decyduje, czy wypłaci zatrudnionemu dodatkowe wynagrodzenie, czy też udzieli mu dodatkowego czasu wolnego od pracy – chyba że przepisy prawa pracy wyraźnie stanowią o obowiązku udzielenia w zamian dnia wolnego od pracy.

Wniosek pracownika może zawierać propozycję terminu, w którym chce on odebrać czas wolny od pracy. Ostatecznie jednak termin ten jest uzgadniany z pracodawcą. Powinien on jednak przypadać nie później niż do końca okresu rozliczeniowego, w którym świadczona była praca ponadwymiarowa.

[i]Podstawa prawna: art. 237[sup]3[/sup] kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i]