Do nauczycieli kodeks pracy stosuje się w ograniczonym zakresie. Karta nauczyciela nakłada na dyrektorów szkół obowiązek zapewnienia pomocy pedagogom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym (art. 7 KN). Dodatkowo nauczycielom skierowanym przez dyrektora szkoły na dalsze kształcenie przysługuje płatny urlop oraz inne ulgi i świadczenia.

Dokładne warunki dokształcania nauczycieli wynikają z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133524]rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (DzU z 2001 r. nr 1, poz. 5).[/link]

Długość płatnego urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju i formy, w jakiej belfer się dokształca ([link=http://grafik.rp.pl/grafika2/260695]patrz tabelka[/link]).

[b]Nauczycielowi szkolącemu się na uczelni w innej miejscowości niż jego miejsce zamieszkania lub pracy przysługuje od dyrektora szkoły:

- zwrot kosztów przejazdów na obowiązkowe zajęcia i egzaminy,

- ryczałt na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w czasie obowiązkowych zajęć dydaktycznych.[/b]

Wszelkie świadczenia finansowe przyznawane są nauczycielom na zasadach określonych w przepisach o należnościach przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Zatem pedagog otrzymuje zwrot kosztów lub ryczałt na ich pokrycie w taki sam sposób, jak przy delegacjach.

Jeśli dyrektor szkoły ma na to pieniądze, może pokryć w całości lub w części opłaty pobierane przez uczelnię, w której kształci się belfer.

Na urlopy i dodatkowe świadczenia mogą też liczyć pedagodzy, którzy dokształcają się w szkołach wyższych lub zakładach kształcenia nauczycieli bez skierowania. Decyduje o tym jednak szef oraz zasobność szkoły.