[b]Okresowa umowa o pracę rozwiązuje się za trzy tygodnie. Pracownik przebywa tymczasem na zwolnieniu lekarskim kończącym się za miesiąc. Czy jego angaż ulegnie przedłużeniu na czas usprawiedliwionej nieobecności potwierdzonej zaświadczeniem medycznym? Firma zamierza go zatrudnić po powrocie do zdrowia. Czy może z nim podpisać umowę, zobowiązując się do jego zatrudnienia w przyszłości?[/b]
Umowa o pracę na czas określony ulegnie rozwiązaniu, mimo że data jej wygaśnięcia przypada w trakcie niezdolności do pracy z powodu choroby. Wynika tak z art. 30 § 1 pkt 4 kodeksu pracy, który ma charakter bezwzględny.
Stronom wolno też zawrzeć umowę przedwstępną przed właściwą umową o pracę. Zgodnie z art. 389 kodeksu cywilnego umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej. Należy więc w niej ująć istotne elementy stosunku pracy.
Należy pamiętać o wyznaczeniu terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, w tym wypadku umowy o pracę. Może on być określony już po zawarciu umowy przedwstępnej, ale najpóźniej w ciągu roku od jej podpisania – w przeciwnym wypadku nie można żądać zawarcia umowy przyrzeczonej. Kodeks cywilny przewiduje możliwość domagania się odszkodowania od strony uchylającej się od zawarcia umowy przyrzeczonej, a ponadto dochodzenia zawarcia takiej umowy przed sądem.
[i]Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu[/i]