Czy badania techniczne samochodu ciężarowego przewidziane w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT powinien przeprowadzać każdy kolejny jego nabywca? Poprzedni właściciel samochodu przeprowadził to badanie dwa miesiące temu i uzyskał wpis VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym. Czy przy przerejestrowaniu samochodu na mnie i zmianie numerów rejestracyjnych wydział komunikacji wystawiając nowy dowód przepisze mi wpis VAT-1 tak jak inne wpisy (np. datę ważności przeglądu technicznego, hak)? Co powinienem napisać i załączyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z art. 86 ust. 5a ustawy o VAT?
– pyta czytelnik DF.
Przepisy nie nakładają obowiązku przeprowadzenia tego badania przez każdego kolejnego nabywcę. Z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT wynika jedynie, że aby uznać, iż samochód spełnia wymogi pozwalające na pełne odliczenie podatku naliczonego wynikającego z ceny zakupu, a także na odliczanie VAT zawartego w cenie paliwa (chodzi o wymogi wynikające z art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4), potrzebne są dwa dokumenty:
- zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów o dodatkowym badaniu technicznym i
- dowód rejestracyjny pojazdu, zawierający właściwą adnotację o spełnieniu wymagań.
Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy potwierdza, że wydział komunikacji przepisze wpis do nowego dowodu rejestracyjnego, jeżeli tylko kupujący przedstawi ważne zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów o tym, że pojazd spełnia dodatkowe wymogi wynikające z ustawy o VAT.
Potwierdza to również Podlaski Urząd Skarbowy w interpretacji z 28 lutego 2007 r. (PO-II/443/103/BŚ/06). Wprawdzie dotyczyła sytuacji, gdy nie zmienił się właściciel auta, ale warto do niej zajrzeć, bo w tym wypadku również chodziło o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (skradzione tablice rejestracyjne). Jak stwierdził podlaski urząd: „skoro na pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, nie zostały wprowadzone zmiany, a jedynie dokonano wymiany tablic rejestracyjnych i pojazd ten nadal spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4, to brak jest podstaw do ubiegania się o kolejne zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów”.
Jeśli więc czytelnik chce odliczyć 100 proc. podatku naliczonego przy zakupie auta oraz VAT przy zakupie paliwa, musi dostać od sprzedawcy samochodu aktualne zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów o dodatkowym badaniu technicznym. Zgodnie z art. 86 ust. 5a kopię tego zaświadczenia musi dostarczyć w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania naczelnikowi swojego urzędu skarbowego. W tym wypadku bowiem przepis dotyczy – moim zdaniem – każdego podatnika, który chciałby odliczyć cały podatek naliczony, a nie tylko pierwszego właściciela auta.
Dodajmy jednak, że gdyby nawet czytelnik nie zdążył dostarczyć tego zaświadczenia w ciągu 14 dni, to i tak nie straci prawa do odliczenia VAT. Przepisy nie przewidują bowiem sankcji za niedotrzymanie tego terminu. Ważne jest, by czytelnik dostarczył zaświadczenie, zanim urząd skarbowy skontroluje odliczenie podatku (tak m.in. Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu w interpretacji z 30 marca 2007 r., ZPE/443-2/07/ V27, i Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w interpretacji z 15 czerwca 2007 r., ZD-2/443-88-24/07).