Na uzupełnianie braków formalnych pozwala art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nim przedsiębiorca jest wzywany do uzupełnienia brakujących dokumentów i tych, które zawierają błędy. Wątpliwości pojawiają się w sytuacji, gdy dokument został złożony, nie zawiera błędów, a mimo to nie potwierdza spełnienia warunków udziału w przetargu.

Problem ten pojawił się w przetargu zorganizowanym przez Katowicki Holding Węglowy. Chce on wydzierżawić kombajny ścianowe. Od firm zainteresowanych tym zleceniem wymagał doświadczenia w tego typu kontraktach. Dlatego też chciał, aby udowodniły one, że wcześniej zrealizowały już dostawy kombajnów o wartości co najmniej 3,5 mln zł.

W złożonych dokumentach jeden z wykonawców nie podał wartości dostaw. Zamawiający wezwał go do uzupełnienia tych informacji. Zaprotestowała konkurencyjna firma. Jej zdaniem dokument był poprawny pod względem formalnym, dlatego nie wolno go uzupełniać. Jej przedstawiciele powoływali się na opinię Urzędu Zamówień Publicznych, że skoro dokument został złożony i nie zawierał błędu, to zamawiający nie ma prawa wzywać wykonawcy do jego uzupełnienia.

Arbitrzy uznali, że nie mogą brać pod uwagę wspomnianej opinii, gdyż dotyczyła innego stanu prawnego (warto zaznaczyć, że opinia ta została zdjęta z serwisu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych).

– Złożenie dokumentu wskazującego na niespełnienie warunków udziału w postępowaniu stanowi wypełnienie normy zawartej w art. 26 ust. 3 pzp – podkreślił przewodniczący Tomasz Paskal.

Jego zdaniem, skoro dokument nie potwierdza spełnienia warunków, to należy uznać, że w ogóle nie został złożony (sygn. UZP/ZO/0-1179/07).

Część arbitrów nie podziela jednak tego poglądu i uważa, że firmę należy w takiej sytuacji od razu wykluczać z przetargu. Prowadzi to do paradoksalnej sytuacji. W lepszej sytuacji jest firma, która w ogóle nie złożyła dokumentu, niż ta, która go złożyła, ale nie potwierdza on spełnienia warunków.

Pozostaje mieć nadzieję, że wykonawcy doczekają się ujednolicenia linii orzeczniczej w tym zakresie.