Reklama
Rozwiń

Cały czas brakuje jednoznacznego stanowiska w sprawie raportów OLAF

Orzeczenia polskich sądów odnoszące się do raportów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych skupiały się głównie na kwestii ich mocy dowodowej, tj. kwestii uznania ich za dokumenty urzędowe.

Publikacja: 09.09.2020 02:00

Cały czas brakuje jednoznacznego stanowiska w sprawie raportów OLAF

Foto: Adobe Stock

Celem działania Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest walka z wszelkimi nadużyciami finansowymi oraz nielegalną działalnością na szkodę interesów finansowych UE. OLAF wyposażony został na mocy rozporządzenia nr 883/2013 w prawo do prowadzenia dochodzeń, których efektem są raporty zawierające zalecenia kierowane do właściwych organów państw członkowskich.

Wzrost znaczenia środków pochodzących z budżetu UE w obrocie gospodarczym zwiększa również ryzyko związanych z nimi nadużyć. W praktyce najczęściej występującymi formami nadużyć finansowych na szkodę interesów fiskalnych UE są wyłudzenia funduszy europejskich oraz nieprawidłowości związane z płatnościami należności celnych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego