Aktualizacja: 06.09.2018 06:20 Publikacja: 06.09.2018 06:20
Foto: Adobe Stock
Czytaj także: Praca tymczasowa: ciąża nie zagwarantuje etatu
Ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 962) w swoich założeniach miała m.in. zwiększenie ochrony praw pracowników tymczasowych poprzez:
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, których rzeczywistym celem pobytu może być świadczenie pracy lub emigracja do innych państw strefy Schengen.
Środki z Funduszu Pracy będzie można też przeznaczyć na imprezy integracyjne z udziałem obcokrajowców.
Wojewoda będzie miał obowiązek odmówić wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek został złożony dla pozoru i dokument będzie wykorzystany przez obcokrajowca w innym celu.
Praca w wielokulturowych zespołach, która do niedawna kojarzyła się ze spółkami globalnych korporacji, dzisiaj dociera do coraz większej grupy polskich firm. A wraz z nią także wyzwania związane z integracją pracowników z zagranicy.
Za okres od marca do grudnia 2024 r. polskie firmy mogą pomijać w stanie zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy biorą udział w działaniach wojennych. Wskutek tego mogą mieć nadwyżkę wpłat na Fundusz.
Co się stanie, jeżeli firma nie dochowa skróconego do 7 dni terminu na złożenie w urzędzie pracy powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy? Do kiedy ważne jest powiadomienie o zatrudnieniu Ukraińca? Czy stronom grożą jakieś konsekwencje w związku z niedopełnieniem obowiązków w związku z uzyskaniem przez Ukraińca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?
Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. I będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne.
Mimo mobilizacyjnej ustawy ukraińskiej polscy pracodawcy nie muszą się na razie obawiać masowego odpływu pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas