Aktualizacja: 16.03.2018 15:08 Publikacja: 16.03.2018 14:12
Zbigniew Ziobro
Foto: YouTube
Minister uczestniczył w debacie konstytucyjnej zorganizowanej przez NSZZ Solidarność pt. "Wolność zrzeszania czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?".
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda przypomniał, że Artykuł 12 Konstytucji RP gwarantuje wolność tworzenia i zrzeszania się związków zawodowych, stowarzyszeń, fundacji. Jednak jego zdaniem przepis ten jest dziś martwy, bo przez wiele lat zagraniczni inwestorzy prowadzili kampanię przeciwko związkom zawodowym. Podał przykład niektórych, byłych już prezesów specjalnych stref ekonomicznych, którzy mieli jego zdaniem instruować zagranicznych przedsiębiorców, jak blokować powstawanie związków zawodowych w ich firmach.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Pracodawcy mają informować związkowców o stosowanych systemach sztucznej inteligencji. Biznes się obawia, że wyciekną tajemnice przedsiębiorstw.
Przekonać pracowników, że sztuczna inteligencja wraz z robotyzacją stanowią dla nich egzystencjalne zagrożenie, i dzięki temu odzyskać siły – to może być nowa strategia związków zawodowych.
Pracownicy mają pozyskiwać informacje o systemach AI w pracy. Ale czy tak się stanie?
W obliczu trudnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, związki zawodowe zgodziły się na rezygnacje z części przywilejów socjalnych. Do końca 2026 roku m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe będą zawieszone.
Jeżeli pracodawca nie uzyskał informacji od organizacji związkowej o liczbie członków według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia odpowiednio do 10 lipca lub 10 stycznia kolejnego roku włącznie, to ma prawo przyjąć założenie, że od tej daty nie przysługują jej uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.
Zarząd bez związkowców, będzie także mniejsza reprezentacja pracowników w radzie nadzorczej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponuje ponad 20 mln zł na działania informacyjne i promocyjne oraz na budowę strategii zachęcających do zrzeszania się pracowników i pracodawców.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas