Aktualizacja: 24.01.2025 14:11 Publikacja: 25.01.2022 07:40
Wypalenie zawodowe jako syndrom zawodowy nie został zakwalifikowany jako choroba zawodowa, bowiem nie został wymieniony w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 2351 k.p.
Foto: minicase
Taka decyzja nie oznacza jednak, że od tego roku osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły na tej podstawie otrzymać zwolnienie lekarskie i będzie przysługiwać im prawo do zasiłku chorobowego. L4 udzielone przez lekarza wyłącznie z powodu wypalenia zawodowego może bowiem zostać zakwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dlaczego wypalenie zawodowe, choć znalazło się na liście WHO, może nie stanowić podstawy do wystawienia zwolnienia lekarskiego?
Święta państwowe co do zasady są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Gdy jednak wypadają w niedziele nie stwarza to po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków. Inaczej sprawa wygląda, gdy święto wypada w sobotę.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Wstępne badania lekarskie są jednym z podstawowych kroków, które musi wykonać pracownik przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy lub na nowym stanowisku. Koszt badań ponosi pracodawca, ale co jeśli pracownik ostatecznie nie podejmie pracy?
1 listopada rozpoczął się sezon zimowy - wynika z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a to szczególnie istotna informacja dla firm, ponieważ w ciągu tych pięciu miesięcy spoczywają na nich dodatkowe obowiązki.
Aż 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Taka postawa świadczy o tym, że mamy już dość ciężkiej pracy.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Czy można przenieść urlop wypoczynkowy na następną umowę zamiast ekwiwalentu?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Około 10,4 mln deklaracji podatkowych za 2024 rok do końca lutego trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Chodzi o deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.
Ujawniono niepokojące wnioski z raportu zamówionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który dotychczas nie został opublikowany. Wynika z niego m.in., że system emerytalny w Polsce to tykająca bomba dla samozatrudnionych.
Posłowie pracują nad zmianami dotyczącymi zatrudnienia cudzoziemców, modyfikacjami związanymi z wydawaniem wiz studenckich oraz przepisami mającymi zachęcić obcokrajowców o wysokich kwalifikacjach do przyjazdu do Polski.
Sejm chce zmian w urzędach pracy. Pojawiają się też postulaty większego wsparcia dla grup zagrożonych wykluczeniem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Długo oczekiwana ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementująca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 weszła w życie w Polsce 25 września 2024 r.
Jak będzie wyglądał gospodarczy świat z prezydentem Donaldem Trumpem? Czy trzeba się go bać, a może strach będzie miał jedynie wielkie oczy? Rozmawiamy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.
Firmy i urzędy włożyły ogromny wysiłek, by zachowanie w tajemnicy danych sygnalistów było możliwe. Okazuje się jednak, że parasol ochronny jest dziurawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas