Aktualizacja: 24.04.2015 09:24 Publikacja: 24.04.2015 07:00
Wniosek o układ ratalny trzeba uzasadnić wskazując powód zaprzestania opłacania składek i brak możliwości ich jednorazowego uregulowania
Foto: 123RF
Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie należności na raty. Takiej ulgi udziela się na wniosek dłużnika ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie. Przy rozstrzyganiu wniosku ZUS powinien mieć na uwadze zarówno możliwości płatnicze dłużnika, jak i stan finansów ubezpieczeń społecznych. Sama „tragiczna finansowo" sytuacja płatnika nie wystarczy, aby uzyskać przychylność urzędników. Co więcej – kolejnym utrudnieniem, na jakie napotykają przedsiębiorcy w trudnym położeniu, jest ustawowy zakaz ubiegania się o ulgę dotyczącą danin finansowanych przez pracowników. Może ona objąć tylko należności finansowane przez płatnika składek. Tak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej ustawa o sus). Tymczasem aż 90 proc. wnioskujących do ZUS o zawarcie układu ratalnego ma zaległości właśnie w opłacaniu składek za załogę.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas