Aktualizacja: 24.04.2015 09:24 Publikacja: 24.04.2015 07:00
Wniosek o układ ratalny trzeba uzasadnić wskazując powód zaprzestania opłacania składek i brak możliwości ich jednorazowego uregulowania
Foto: 123RF
Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie należności na raty. Takiej ulgi udziela się na wniosek dłużnika ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie. Przy rozstrzyganiu wniosku ZUS powinien mieć na uwadze zarówno możliwości płatnicze dłużnika, jak i stan finansów ubezpieczeń społecznych. Sama „tragiczna finansowo" sytuacja płatnika nie wystarczy, aby uzyskać przychylność urzędników. Co więcej – kolejnym utrudnieniem, na jakie napotykają przedsiębiorcy w trudnym położeniu, jest ustawowy zakaz ubiegania się o ulgę dotyczącą danin finansowanych przez pracowników. Może ona objąć tylko należności finansowane przez płatnika składek. Tak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej ustawa o sus). Tymczasem aż 90 proc. wnioskujących do ZUS o zawarcie układu ratalnego ma zaległości właśnie w opłacaniu składek za załogę.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
O naruszeniu ochrony danych osobowych, które generuje ryzyko dla praw i wolności osób fizycznych, firma musi poinformować UODO. Co zmieniło się w wytycznych Urzędu?
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Pobicie lub zdarzenie, do którego przyczynił się poszkodowany, może być uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. W jakich jeszcze sytuacjach kadrowi popełnią błędy?
Brak podpisu na karcie szkolenia wstępnego nie musi oznaczać kłopotów dla pracodawcy. W razie kontroli może w inny sposób wykazać, że pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas