Uzyskanie ulg w formie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości powoduje, że w świetle prawa nie mamy zaległości. Jest to zadłużenie o odroczonym terminie spłaty. Nadal więc możemy np. aktywnie uczestniczyć w przetargach, starać się o kredyty bankowe, a dodatkowo ZUS nie będzie prowadził wobec nas postępowania egzekucyjnego.
Odroczenie terminu płatności składek polega na zmianie ustawowego terminu płatności składek i wyznaczeniu nowego. Stosujemy je wyłącznie do należności, których termin płatności jeszcze nie minął w chwili wystąpienia z wnioskiem o jej zastosowanie. Szerszy katalog preferencji przewiduje dla podatników ordynacja podatkowa, np. możliwość odroczenia zapłaty zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne nie skorzystają z takiej możliwości. Po upływie terminu płatności zobowiązania powinni się zatem ubiegać o rozłożenie ich na raty. Oznacza to, że wniosek o odroczenie terminu płatności składek powinien zostać złożony przed upływem określonego w ustawie terminu płatności składek.
To, że w okresie między złożeniem wniosku a przed wyrażeniem zgody przez ZUS upłynie termin płatności, nie wyklucza możliwości skorzystania tej ulgi. Podobnie, nie ma znaczenia dla jej udzielenia fakt, że po złożeniu wniosku o jej zastosowanie płatnik ureguluje należności, o odroczenie których wnioskował przed rozpatrzeniem wniosku przez ZUS.
W razie pozytywnej odpowiedzi ZUS zawiera z nami umowę określającą zasady spłaty odroczonych zobowiązań oraz warunki, jakie musimy spełniać.
W razie odroczenia dłuższego niż miesiąc podstawowym wymogiem jest regulowanie bieżących składek w pełnej wysokości i w ustawowych terminach. Oprócz warunków realizacji ulgi umowa o odroczenie terminu płatności określa także opłatę prolongacyjną, którą wpłacamy wraz z zapłatą odroczonych należności.
Jeżeli odroczenie składek nastąpiło na dłużej niż miesiąc, warunkiem realizacji ulgi jest wywiązanie się z obowiązku terminowego opłacania bieżących składek. Udzielenie ulgi stanowiącej pomoc publiczną zależy od uzyskania pozytywnej opinii Komisji Europejskiej o dopuszczalności tej formy pomocy.
[link=http://grafik.rp.pl/grafika2/237490]Zobacz przykład[/link]