Aktualizacja: 09.11.2024 20:03 Publikacja: 17.02.2024 10:00
Foto: Adobe Stock
Po prawach udziałowych w zagranicznych spółkach transparentnych podatkowo oraz aportach do spółek handlowych przyszedł czas na wierzytelności. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010.317.2023.2.DP) stwierdził, że nabycie przez fundację rodzinną od fundatora albo jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwa w drodze cesji wierzytelności o zwrot pożyczek wraz z odsetkami nie jest działalnością dozwoloną. Według dyrektora KIS takie nabycie jest działalnością gospodarczą opodatkowaną stawką 25%.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że prawo unijne nie gwarantuje wykonawcom z państw spoza Unii Europejskiej lub państw, z którymi UE nie zawarła stosownych umów, dostępu do rynku zamówień publicznych.
Polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Precedensowy wyrok może w praktyce oznaczać wykluczenie z przetargów firm np. z Turcji czy Chin.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
Problemów związanych z dziedziczeniem firmy można uniknąć, a obowiązki wobec fiskusa zminimalizować. Pomóc mogą np. odpowiednie zapisy w umowach albo powołanie fundacji rodzinnej.
Aby uniknąć problemów związanych z dziedziczeniem udziałów, akcji czy ogółu praw i obowiązków, warto zadbać o odpowiednie uregulowania w umowach spółek. Można się również zastanowić nad zarządem sukcesyjnym albo powołaniem fundacji rodzinnej.
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Sukcesja nieprzemyślana oznacza problemy. Bardzo często doprowadza do upadku firmy. Spadkobiercy pozostają z długami spadkowymi, pracownicy tracą miejsca pracy, wierzyciele nie odzyskują należności. Polskie prawo przewiduje sposoby, by temu zapobiec.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jakie są modele sukcesji rodzinnej? Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Co z niezgodą między sukcesorami i problemami w komunikacji? Eksperci z zakresu sukcesji rodzinnej odpowiadają na pytania.
Sąd w Liechtensteinie przesłuchuje członków rodziny Zygmunta Solorza. Jego główna firma zapewnia, że jest bezpieczna i pozwie sugerujących, że jest inaczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas