Sądy coraz częściej pozwalają chodzić na skróty

Żeby przenieść dług podatkowy spółki komandytowej na jej komplementariusza, niezbędne powinno być ustalenie co najmniej wysokości jej majątku.

Aktualizacja: 06.10.2021 11:32 Publikacja: 06.10.2021 11:20

Sądy coraz częściej pozwalają chodzić na skróty

Foto: Adobe Stock

Orzeczenie WSA w Białymstoku jest klasycznym przejawem ostatnio coraz częstszego nurtu w zakresie kontroli działań administracji skarbowej. Sąd skupił się na brzmieniu jednego przepisu dotyczącego odpowiedzialności komplementariusza, a umknęło mu, iż odpowiedzialność ta dotyczy podatku czy to, że spółka komandytowa jest podatnikiem i na dokładkę posiada odrębny od wspólników majątek. I choć jest to orzeczenie korzystne dla urzędników, nie zmienia to faktu, że taki sposób kontroli legalności działania administracji jest wadliwy i niepełny. Należy wskazać, iż odpowiedzialność komplementariusza jest odpowiedzialnością solidarną i dotyczy cudzego długu (podatku). Organy podatkowe mają obowiązek dochodzić należności podatkowej od dłużnika publicznoprawnego czyli podatnika.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął