Aktualizacja: 29.10.2024 11:25 Publikacja: 28.02.2022 12:16
Foto: Adobe Stock
Jeżeli znak towarowy UE nie może zostać zarejestrowany przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), np. w związku ze sprzeciwem opartym na wcześniejszym prawie ważnym wyłącznie w jednym kraju lub w kilku krajach, lecz nie w całej Unii Europejskiej, zgłaszający znak unijny może zwrócić się o jego konwersję w indywidualne, krajowe zgłoszenia znaków towarowych w innych krajach, w których podstawa sprzeciwu nie ma zastosowania. Podobną możliwość ma zgłaszający, gdy spotkał się z odmowa rejestracji unijnej ze względu na występowanie określonych przeszkód bezwzględnych, takich jak np. brak charakteru odróżniającego zgłoszonego oznaczenia dla wskazanych towarów lub usług albo gdy znak ma charakter mylący, w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.
Od 1 stycznia 2026 r. w niektórych gminach będą obowiązywały jednocześnie dwa plany: ogólny oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak ma się jeden plan do drugiego?
Energetyka to już dziś najnowsze technologie, które będziemy instalować przy okazji budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Niedopuszczalne jest wprowadzenie dodatkowych, pozaustawowych przesłanek, od których uzależnione jest zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego.
Plany ogólnie nie zastąpią ani nie zmienią obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Od 1 stycznia 2026 r., plan ogólny będzie jednak uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które będą pełniły rolę tzw. planów szczegółowych.
Gminy, podległe im jednostki, organizacje, spółdzielnie – te i inne podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie na działania pomagające w przygotowaniu się na zmiany klimatu w woj. opolskim
Nasi specjaliści są bardziej zdeterminowani, ale za granicą jest większa szansa na nawiązanie kontaktów – uważa Andrzej W. Dudek, wiceprezes PlayWay SA oraz prezes i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance.
Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ma chronić szeroko rozumiany design. Obecnie poza klasycznymi przedmiotami wzornictwa przemysłowego obejmuje bardziej nowoczesne formy przedstawieniowe, takie jak np. graficzne interfejsy, ikony czy animacje.
Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
Prawna ochrona znaku towarowego może zostać zakończona na skutek decyzji Urzędu Patentowego wydanej w postępowaniu o unieważnieniu lub po wygaśnięciu prawa ochronnego na znak towarowy.
Patenty odgrywają kluczową rolę w strategii biznesowej wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w sektorach opartych na innowacjach i technologii.
Polscy start-upowcy często wpadają w pułapkę: nie chcą wypuścić świetnego produktu, więc ulepszają go, aż w końcu Chiny wyprodukują coś podobnego i tańszego – uważa Maciej Sadowski, współzałożyciel StartUp Hub Poland, wspierającego międzynarodowe zespoły rozpoczynające i poszerzające działalność w Polsce.
Nie będzie dozwolona „ekościema” w Unii Europejskiej. Urząd UE ds. Własności Intelektualnej będzie mógł odmówić rejestracji znaku towarowego, jeżeli nie będzie on spełniał „zielonych” wymogów Dyrektywy Green Claims.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 28 na 29 października rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów, a rosyjskie lotnictwo bombardowało Charków.
W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi zawieszenia programu Laptop dla Nauczyciela informujemy, że są one nieprawdziwe - głosi komunikat Ministerstwa Cyfryzacji.
Chociaż niewielu polskich pracowników obawia się konkurencji sztucznej inteligencji i częściej traktują ją jako wsparcie niż zagrożenie, to AI może gruntownie zmienić pracę prawie 3,7 mln osób – zastępując część z nich.
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
To jest armia pokazowa z przestarzałym sprzętem, niewyszkolona i kompletnie nieprzygotowana do działania w obcych sobie warunkach. Zarówno językowo, jak i kulturowo - zaznaczył były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Roman Polko, mówiąc o żołnierzach z Korei Północnej.
- Pierwsze starcia między żołnierzami z Korei Północnej a Ukraińcami miały już miejsce w obwodzie kurskim 25 października - twierdzi Jonas Ohman, założyciel organizacji pozarządowej „Blue/Yellow”, która od 2014 roku, czyli od czasu nielegalnej aneksji Krymu i wybuchu walk w Donbasie, wspiera ukraińską armię.
Coraz częściej słyszy się o kontrolach kanalizacji przeprowadzanych przez lokalne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Ich celem jest wykrywanie nielegalnych przyłączeń wody opadowej do kanalizacji sanitarnej. Grozi za to kara ograniczenia wolności lub grzywny do 10 tys. zł. Czego jeszcze nie wolno robić z deszczówką? A co jest zalecane?
Chociaż Bank Millennium wciąż boryka się z problemem frankowym, a do tego zaczął płacić w pełni podatek bankowy, jego bieżące wyniki są całkiem niezłe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas