Jednostki samorządowe realizują działalność z zakresu gospodarki komunalnej albo poprzez utworzenie spółki prawa handlowego, czyli spółki komunalnej, albo za pośrednictwem zakładów budżetowych. To właśnie z tymi podmiotami najczęściej ma styczność obywatel. I przez pryzmat ich działalności najczęściej oceniana jest skuteczność działania samorządu w danej gminie.
Równocześnie spółki komunalne są w sposób oczywisty podmiotami dość wyjątkowymi. Z jednej strony działają one bowiem na podstawie przepisów prawa handlowego. Dotyczą ich zatem odpowiednio stosowane przepisy kodeksu spółek handlowych. Z drugiej strony są to spółki wyjątkowe. Po pierwsze dlatego, że w swojej działalności korzystają z majątku komunalnego. Po drugie dlatego, że w odróżnieniu od pozostałych spółek prawa handlowego ich działalność nie jest nastawiona na zysk.
Czytaj więcej:
W przeciwieństwie do zwykłych spółek spółki komunalne muszą też stosować się do wielu dodatkowych, wyjątkowych i skierowanych wyłącznie do nich przepisów, których interpretacja budzi spore wątpliwości. Dlatego aby ułatwić korzystanie z regulacji dotyczących spółek komunalnych, postanowiliśmy uruchomić nowy cykl publikacji, w którym eksperci będą dzielić się wiedzą na temat przepisów dotyczących zasad funkcjonowania takich spółek.
Czytaj w dodatku „Administracja”:
- Ignorowanie orzecznictwa godzi w dobro ludzi i sądownictwa
- Wpis do ewidencji zabytków nie może być arbitralny
- Spółki komunalne mogą mieć problem z cenami transferowymi
- Umocowanie członków zarządu spółki komunalnej do działania
- Rada nadzorcza nie może wyręczyć zarządu w prowadzeniu spraw spółki
- Anonimowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej
- Nie każda gmina ma obowiązek wdrażania systemu ochrony sygnalistów
- Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w realizacji celów zrównoważonego rozwoju