Dziś prezentujemy kolejny odcinek Vademecum członków rad nadzorczych tych spółek oraz ciekawą analizę zarządzania majątkiem gminnym, odpowiadającą na pytanie: kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są z tego obowiązku zwolnione?

Godny polecenia jest również materiał dotyczący nowych obowiązków opracowania planów ogólnych przez gminy. Czasu jest coraz mniej, ponieważ nieprzyjęcie ich do 1 stycznia 2026 roku może spowodować wstrzymanie w gminie wszystkich procesów planowania zagospodarowania przestrzeni. Nowy rok będzie więc sporym wyzwaniem dla władz samorządowych w tym zakresie.

Interesująca jest także analiza dotycząca odpowiedzialności głównego księgowego/skarbnika w jednostce samorządu terytorialnego oraz zmiany w przepisach o służbie cywilnej, dotyczące czasu pracy i wynagrodzeń urzędników, na których opiera się działanie dzisiejszej administracji. Jak na razie, mimo zapowiedzi, rząd nie ma planów wprowadzania reform odnoszących się do zatrudniania i zasad pracy w korpusie służby cywilnej.

Jak zawsze znajdziecie również analizę orzecznictwa, tym razem dotyczącą stanów nadzwyczajnych, oraz artykuł o zamówieniach publicznych na rynku IT. Specyfika tej branży i jej zmienność mogą przysporzyć wielu problemów zamawiającym.

Na łamach „Administracji” zawsze można znaleźć sporą dawkę fachowej wiedzy. Zapraszam do lektury.

Mała rewolucja w służbie cywilnej

Jakie są wyzwania w przygotowywaniu planów ogólnych przez gminę

Stany nadzwyczajne w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Mechanizmy nadzoru nad spółkami komunalnymi

Zarządzanie majątkiem gminnym. Stosowanie ustawy o gospodarce nieruchomościami

Efektywne postępowania publiczne w IT

Za co odpowiada skarbnik jednostki samorządu terytorialnego?

Skarbówka pomyliła procedury i wprowadziła w błąd podatnika

Kto może zwołać posiedzenie rady nadzorczej?