Obowiązkowy MPP dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług

O obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności możemy mówić tylko w przypadku towarów i usług enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT – przy czym organy podatkowe w postępowaniu interpretacyjnym nie zawsze dokonują oceny prawidłowości klasyfikacji PKWiU danego produktu.

Publikacja: 16.03.2021 16:00

Obowiązkowy MPP dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 4 grudnia 2020 r. (0114-KDIP1-1.4012.664.2020.1.AKA).

Od 1 listopada 2019 r. do polskiego porządku prawnego został wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do niektórych transakcji dotyczących towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, który w przeważającej większości pozycji odwołuje się do konkretnych grupowań PKWiU. W związku z tą regulacją u podatników pojawia się szereg wątpliwości, których wyrazem jest m.in. poniżej omówiona interpretacja indywidualna.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia