Eksperci ostrzegają, że należy spodziewać się, iż hakerzy nasilą intensywność tzw. kampanii phishingowych (wyłudzających danych) przy wykorzystaniu platform wideo.
- Tego rodzaju próby wyłudzenia informacji polegają np. na wysyłaniu wiadomości e-mail, które zawierają fałszywe linki, zachęcające użytkowników do pobrania nowej wersji oprogramowania. Łącze kieruje ofiarę na stronę internetową, z której można pobrać rzekomy plik instalacyjny - mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce. I tłumaczy, że w niektórych przypadkach program rzeczywiście instaluje oprogramowanie do wideokonferencji, ale także złośliwe oprogramowanie, jak np. trojana zdalnego dostępu. - Taki program daje oszustom dostęp do poufnych danych i informacji o użytkowniku, które następnie mogą zostać wykradzione i sprzedane na czarnym rynku lub wykorzystane do kradzieży tożsamości - wyjaśnia ekspert.
Czytaj więcej:
Ofiarami innego rodzaju phishingu stają się zdalni pracownicy, którzy czekają na wysłane e-mailem zaproszenia z linkami do rozmów wideo. Fachowcy z Fortinet radzą, aby sprawdzać adres e-mail nadawcy przed kliknięciem w przesłane pocztą elektroniczną linki lub przed pobraniem załączników. Zaznaczają ponadto, że należy poinformować pracowników i członków rodziny o potencjalnych zagrożeniach oraz aktualizować urządzenia za pomocą najnowszego oprogramowania zabezpieczającego.