Aktualizacja: 09.06.2020 14:52 Publikacja: 14.06.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Sąd Okręgowy w Łodzi zajmował się pozwem, z jakim przeciwko swojemu pracodawcy wystąpiła Irena C. W lipcu 2014 r. na terenie zakładu produkcyjnego dokonywała ona załadunku plastikowych pojemników o pojemności 20 litrów. W czasie pracy jeden ze stosów pojemników przewrócił się. Z pojemników wylała się woda podeszczowa wraz z resztkami zawartości pojemników, tworząc kałużę. Irena C. ułożyła deski na rozlewisku i kontynuowała pracę. Z czasem rozlaną substancją przesiąkł jej but. Później z jednego z pojemników na dłoń kobiety wylały się resztki zawartości, i dostały się do rękawicy, w której pracowała.
Oprogramowanie może doznać awarii, których wystąpienie grozi zakłóceniem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Wdrażając oprogramowanie warto więc zawrzeć umowę o jego utrzymanie.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?
Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy i po jej zakończeniu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Na postanowienie w sprawie dodatkowego opisu i oszacowania wartości nieruchomości z art. 110u § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przysługuje zażalenie.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Organ, określając wysokość odszkodowania za wywłaszczenie mógł wykorzystać operat szacunkowy wykonany 21 miesięcy wcześniej, ale powinien był dopełnić formalności wymaganych prawem.
Jeżeli na skutek zmiany umowy ze spółki wystąpili wspólnicy niebędący osobami fizycznymi i pozostali w niej tylko wspólnicy - osoby fizyczne, to można przyjąć, że taka spółka jawna traci status podatnika CIT.
Jeśli doszło do zastosowania zawyżonej stawki VAT, podatnik może dokonać korekty również w przypadku sprzedaży paragonowej. Odmowa zwrotu nadpłaty musi być poparta analizą, która wykaże, że podatnik nie poniósł ekonomicznego ciężaru podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas