Aktualizacja: 19.05.2021 07:38 Publikacja: 19.05.2021 16:30
Foto: AdobeStock
Zgodnie z art. 632 § 1 kodeksu pracy z dniem śmierci pracodawcy wygasają umowy o pracę z jego pracownikami. Oznacza to, że w razie śmierci osoby fizycznej będącej pracodawcą z mocy prawa następuje wygaśnięcie umów o pracę zatrudnianych przez nią osób. Wygaśnięcie ma miejsce z dniem zgonu pracodawcy, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w świadectwach pracy.
Czytaj także:
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Przepisy przewidują wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, gdy pracownik przechodzi na emeryturę. Czy emeryt może skorzystać z tego rozwiązania drugi raz?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Pracowników przejętych przez nowego pracodawcę z tej samej grupy przedsiębiorstw trzeba przeszkolić z ochrony danych osobowych (RODO), gdy inne są procesy przetwarzania i specyfika działania nowego pracodawcy.
Jeśli placówka, w której jest zatrudniony pracownik, przechodzi pod władanie innego podmiotu, staje się on jego pracodawcą. Nie ma znaczenia wiedza stron, że następuje przejęcie zakładu pracy lub jego części.
Gdy nowy podmiot zatrudniający nie prowadzi własnego pracowniczego programu emerytalnego, może utworzyć PPE dla osób, które były objęte programem u dotychczasowego pracodawcy. Rejestruje go w trybie uproszczonym.
Nabycie upadającego przedsiębiorstwa nie zawsze oznacza przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę. Nie ma on wtedy obowiązku gwarancji zachowania dotychczasowych warunków zatrudnienia.
Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt nowej ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek.
W razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, przejęci pracownicy mogą rozwiązać umowy za 7-dniowym, nawet ustnym, uprzedzeniem. Koniec zatrudnienia musi przypadać w ciągu dwóch miesięcy po transferze.
Klauzula w umowie o współpracy przedsiębiorców, całkowicie zakazująca zatrudniania pracowników kontrahenta, jest nieważna. Naruszenie takiego postanowienia nie rodzi żadnych skutków prawnych.
Przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być jednoznaczne z przejściem części zakładu pracy. Na obu pracodawcach ciążą wówczas określone obowiązki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas