Aktualizacja: 03.11.2021 07:18 Publikacja: 03.11.2021 13:09
Foto: Adobe Stock
- Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu pracuje po 6 godzin dziennie (pn.-pt.). Jednego dnia na polecenie przełożonego został w pracy dłużej i przepracował 10 godzin. W umowie o pracę wskazano, że dodatek przysługuje mu po przekroczeniu 38 godzin pracy w tygodniu. Pracownik przepracował w tym tygodniu łącznie 34 godziny. Czy przysługują mu jakieś świadczenia w związku z pracą we wskazanym dniu? – pyta czytelniczka.
Za każdą z czterech dodatkowych godzin pracy pracownik nabył prawo do wynagrodzenia. Za dwie ostatnie godziny przysługuje mu ponadto dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Te dwie godziny można również zrekompensować czasem wolnym na wniosek pracownika (1:1) lub bez wniosku pracownika (1,5 godziny wolnej za każdą z nich).
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Czy to wyklucza jej ustne zawarcie? Kiedy i w jakim trybie strony mogą rozwiązać taką umowę? Kiedy można posłużyć się mailem, sms lub komunikatorem, zachowując wymogi przepisów?
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Posłowie zdecydowali, że w tym roku Wigilia zostanie dniem pracującym. Będzie wolna począwszy od 2025 r. Ponadto nie zgodzono się na pomysł, aby pierwsze niedziele w każdym miesiącu były handlowe.
We wtorek w Sejmie będą ważyć się losy projektów regulujących kwestie dni wolnych od pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas