Nie każdy zgłaszający naruszenia to sygnalista

Objęcie ochroną osoby ujawniającej naruszenie prawa będzie zależało od jej intencji, przekonania co do prawdziwości przedstawianych informacji i wykorzystania kanałów zgłoszenia.

Publikacja: 06.04.2023 02:00

Nie każdy zgłaszający naruszenia to sygnalista

Foto: Adobe Stock

- Wiem, że zostanie wprowadzonych wiele kar za naruszenie ustawy, która ma chronić sygnalistów. Niezmiernie istotne jest więc prawidłowe dokonanie tego odróżnienia. Jak mam odróżnić sygnalistę od zwykłego skarżącego? – pyta czytelnik.

Jak wynika z motywu 1 dyrektywy z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” i tym samym odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu takich naruszeń i zapobieganiu im oraz w ochronie dobra społecznego.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?