Aktualizacja: 16.02.2025 15:08 Publikacja: 13.04.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Powszechnie uważa się, że w szkole pracują tylko nauczyciele, a podstawą prawną dla wszelkich czynności wobec pracowników systemu oświaty z zakresu prawa pracy jest ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1762 ze zm.). To prawda, że Karta Nauczyciela zawiera m.in. artykuły normujące zasady nawiązania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy (rozdz. 4), jak i przepisy określające warunki pracy i wynagrodzenie (rozdz. 5). To prawda, że jest tzw. pragmatyką zawodową i ma pierwszeństwo przed kodeksem pracy w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych przepisami tej ustawy (art. 91c ust. 1 KN). Trzeba jednak pamiętać, że szkoła to nie tylko nauczyciele. To także pracownicy administracji i obsługi oświaty zatrudnieni na podstawie ustawy z 21 l istopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 530). Co więcej, w stosunku do pracowników zatrudnionych w placówkach niepublicznych przede wszystkim stosuje się przepisy kodeksu pracy, a tylko – w zależności od wymiaru zatrudniania danego pedagoga – wybrane artykuły Karty Nauczyciela. Dlatego też ostatnia nowelizacja kodeksu pracy jest istotna również dla pracowników systemu oświaty.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Pracodawcy będą musieli nie tylko wyrównać pensje pracowników na takich samych stanowiskach, ale także wykonujących pracę tej samej wartości. Czy kasjerka i magazynier powinni zarabiać tyle samo?
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Wykazanie odpowiedniego stażu pracy ma istotne znaczenie dla realizacji różnych uprawnień pracowniczych, np. uzyskania nagrody jubileuszowej lub dodatku stażowego. Kiedy liczy się czas pracy w gospodarstwie?
Brakuje przepisów dotyczących wykonywania pracy zdalnej z terytorium Polski przez cudzoziemców na rzecz podmiotu zagranicznego.
Strony procesu nie zawsze muszą czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku przez sąd. Mogą bowiem doprowadzić do jego szybszego zakończenia w polubowny sposób – poprzez zawarcie ugody przed sądem lub podpisanie ugody pozasądowej.
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
Lekceważenie zasad BHP nie tylko może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością porządkową czy utratą pracy, ale przede wszystkim może wpłynąć na zdrowie pracowników.
W roku 2025 przedsiębiorcy mają prawo złożyć deklarację na podatek od nieruchomości do 31 marca po spełnieniu obowiązków wskazanych w nowelizacji. Czas na wypełnienie tego obowiązku wydłużono zatem aż o dwa miesiące.
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa dziś kluczową rolę w wielu nowoczesnych rozwiązaniach medycznych, które wspierają diagnostykę i leczenie.
Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące czasu pracy nie są wystarczające. Ustawodawca powinien podjąć prace nad zmianami i zagwarantować pracownikom prawo do bycia offline.
Korzystając z ustawowego wyjątku, burmistrz przed wydaniem zarządzenia o powierzeniu stanowiska dyrektora szkoły musi uzyskać porozumienie z kuratorem oświaty. Inaczej zarządzenie może zostać unieważnione.
Nowelizacja prawa lotniczego uchyla obowiązek uchwalenia planów miejscowych dla terenów objętych planem generalnym lotniska Chopina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas