Aktualizacja: 04.12.2019 15:09 Publikacja: 04.12.2019 15:45
- Zatrudniam kierowcę z Ukrainy. Pracuje u mnie na podstawie zezwolenia na pracę. Ma aktualną wizę polską. Często jeździ z transportem do Niemiec i innych krajów zachodnich. Ostatnio otrzymał mandat za nielegalne przebywanie na terenie Niemiec. Muszę złożyć wyjaśnienie w tej sprawie pod groźbą wysokiego mandatu. Czy rzeczywiście nie mogę wysyłać tego pracownika poza terytorium Polski? Jak mogę się od tego zarzutu odwołać? – pyta czytelniczka.
Polska wiza krajowa uprawnia obywatela Ukrainy przede wszystkim do pobytu na terytorium Polski. Na jej podstawie lub na podstawie paszportu biometrycznego może on przebywać również w innych państwach Schengen (np. w Niemczech) – jednak wyłącznie przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie, w ramach tzw. ruchu bezwizowego. Przy obliczaniu 90 dni należy uwzględnić pobyty we wszystkich państwach Schengen, dla których cudzoziemiec nie ma wizy.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Dodatkowe pieniądze na utrzymanie się dla zleceniobiorcy, który świadczy usługi za granicą, są oskładkowane.
To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, których rzeczywistym celem pobytu może być świadczenie pracy lub emigracja do innych państw strefy Schengen.
Środki z Funduszu Pracy będzie można też przeznaczyć na imprezy integracyjne z udziałem obcokrajowców.
Wojewoda będzie miał obowiązek odmówić wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek został złożony dla pozoru i dokument będzie wykorzystany przez obcokrajowca w innym celu.
Praca w wielokulturowych zespołach, która do niedawna kojarzyła się ze spółkami globalnych korporacji, dzisiaj dociera do coraz większej grupy polskich firm. A wraz z nią także wyzwania związane z integracją pracowników z zagranicy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas