Aktualizacja: 05.04.2022 08:31 Publikacja: 21.02.2022 07:00
Pracownik, który poczuje się lepiej i chce wrócić do pracy - skrócić swoje zwolnienie lekarskie - może to zrobić, ale tylko i wyłącznie za zgodą lekarza. Lekarz musi zbadać pracownika i wydać zaświadczenie, że pracownik odzyskał zdolność do pracy.
Foto: plprod
Pracownik nie może też wykorzystywać zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. Podczas jego trwania pracownik powinien odpoczywać i regenerować siły w celu szybkiego powrotu do zdrowia i pracy. Pracownik powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy i jej przyczynie. Określają to przepisy ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Przepisy określają, że pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę niezwłocznie o nieobecności w pracy, jej przyczynie i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Od 1 stycznia br. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społeczneg...
Wstępne badania lekarskie są jednym z podstawowych kroków, które musi wykonać pracownik przed rozpoczęciem pracy...
Czy można przenieść urlop wypoczynkowy na następną umowę zamiast ekwiwalentu?
Przerywany system pracy, wprowadzany jest w przedsiębiorstwach cechujących się bardzo dużym natężeniem pracy w o...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W okresie pandemii COVID-19 pojawiają się przypadki, w których pracownicy odmawiają świadczenia pracy, bo boją s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas