Reklama
Rozwiń

Zwolnienie grupowe a prawo do odprawy ekonomicznej, rentowej lub emerytalnej

Pracownik, który zostaje został wytypowany do zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy ekonomicznej. Jednocześnie może też uzyskać prawo do odprawy rentowej lub emerytalnej, jeśli spełnia warunki do przyznania jednego z tych świadczeń.

Publikacja: 21.12.2017 05:10

Zwolnienie grupowe a prawo do odprawy ekonomicznej, rentowej lub emerytalnej

Foto: Fotolia.com

O prawie do odprawy rentowej i emerytalnej stanowi art. 921 kodeksu pracy. Przepis ten wskazuje, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość odprawy oblicza się według reguł dotyczących ustalania wysokości ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Zasady te określa rozporządzenie ministra pracy i polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?