- Pracownik zwrócił się o wypłatę nagrody jubileuszowej. Regulamin wynagradzania w firmie przewiduje taką wypłatę, ale pod warunkiem udokumentowania stażu pracy świadectwem pracy. Jednak brakujący podwładnemu okres przypada na dwa lata przed 1975 r., czyli wejściem w życie kodeksu pracy i jednoczesnego obowiązku wydawania świadectw pracy.
Nie ma na ten okres tego dokumentu, bo nie występował o jego wydanie. Szef każe mi rygorystycznie stosować się do postanowień regulaminu. Z kolei zatrudniony straszy pozwem w związku z dyskryminacją. Czy ma rację?
– pyta czytelniczka.
Skoro wewnętrzne przepisy zakładowe uzależniają prawo do jubileuszówki od stażu udokumentowanego świadectwami pracy, to odmowa wliczenia okresu, na który takiego dokumentu nie ma, nie może zostać uznana za dyskryminację.
Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2008 (II PK 292/07), zastanawiając się, czy nie mogło dojść do dyskryminacji pośredniej.
Jak wynika z uzasadnienia do tego orzeczenia, aby można było mówić o takiej dyskryminacji, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części zatrudnionych charakteryzujących się daną cechą, np. ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność itd., jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami (art. 18
3a
§ 4
).
Nie można natomiast uważać za dyskryminację odmowy wypłaty z powodu nieudokumentowania okresu wcześniejszego zatrudnienia, gdy świadectwa pracy nie były wydawane obowiązkowo, bo można je było uzyskać. Wiele osób ma taki dokument na poświadczenie swojej pracy sprzed 1975 r.
Dlatego konieczność jego złożenia jako kryterium uzyskania jubileuszówki nie może być traktowana jako działanie dyskryminujące. Ponadto w tej sprawie pracownik zaakceptował regulamin wynagradzania, w tym zasady nabywania prawa do tej nagrody, czyli obowiązkowego udokumentowania pracowniczego stażu świadectwem pracy.
Rozważania te dotyczą jednak wyłącznie uznania, czy doszło do dyskryminacji pośredniej. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tej sytuacji można mówić o naruszeniu przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia art. 78 k.p.
Przepis ten wskazuje na konieczność uwzględniania ilości świadczonej pracy, przenoszącej się w tym wypadku na staż pracy. Wskazał na to SN w wyroku z 22 stycznia 2002 (I PKN 820/00). Uznał, że dotyczy to też gratyfikacji jubileuszowej, która ma charakter składnika wynagrodzenia za pracę.
Ponieważ zakładowe przepisy płacowe łączą nabycie do niej prawa z określonym stażem pracy przy uwzględnieniu wcześniejszych okresów zatrudnienia, nie powinny jednocześnie wykluczać możliwości udokumentowania go innymi dowodami niż świadectwo pracy.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»