[b]Niedawno w związku z redukcją zatrudnienia zostałam zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy i otrzymałam z tego tytułu odprawę pieniężną. Jednocześnie z racji osiągnięcia odpowiedniego wieku przeszłam na emeryturę. Czy mogę otrzymać również odprawę emerytalną? Pracodawca stoi na stanowisku, że nie mam do niej prawa, bo otrzymałam już odprawę pieniężną z ustawy o zwolnieniach grupowych? [/b]

Pracodawca nie ma racji.

Umowa o pracę uległa rozwiązaniu na podstawie przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link].

Ustawa ta przewiduje dla pracowników odprawy pieniężne. Według poprzedniej ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (już nieobowiązująca; art. 8 ust. 4) w razie zbiegu prawa do odprawy i jednorazowej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na emeryturę lub rentę pracownikowi przysługuje jedna, korzystniejsza dla niego odprawa.

Jednak 1 lipca 2003 r. przepis powyższy przestał obowiązywać, a od tej daty pracownik ma prawo do obydwu odpraw: pieniężnej i emerytalnej. Nowa ustawa z 13 marca 2003 r. nie przewiduje żadnych wyłączeń prawa do odprawy pieniężnej. Nie zawiera również zakazu nabywania prawa do dwu odpraw: pieniężnej i emerytalnej.

Jeżeli więc po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika czytelniczka przeszła na emeryturę, to ma prawo do obydwu odpraw.

[i]Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu[/i]