Za pracę wykonaną zatrudnionemu należy się zapłata. Pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Tak wynika z art. 84 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]. Natomiast wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Przy czym nie może się to stać później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Mówi o tym art. 85 k.p.

Przepis ten dotyczy każdego pracodawcy. Nikt zatem nie może postanowić, że wypłaty będzie dokonywał np. do 15. czy 20. dnia kolejnego miesiąca. Nawet ewentualna zgoda pracowników na przesunięcie terminu nie zwolni pracodawcy od obowiązku wypłaty pensji najpóźniej dziesiątego dnia kolejnego miesiąca.

Termin ten jest terminem maksymalnym. Oznacza to, że wcześniejsza wypłata wynagrodzenia jest jak najbardziej zgodna z przepisami, jeśli oczywiście będzie to termin stały i z góry określony.

[b]Wynagrodzenie powinno być wypłacane w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.[/b] Reguluje to art. 86 § 1 k.p.

Ustalenia co do miejsca, terminu, czasu mogą być zatem różne. Od tego, jaki sposób wypłaty został wyznaczony, zależy także możliwość oraz forma dokonania zmian w tym zakresie.

Jeśli informacje na ten temat zawarte są w regulaminie pracy, to firma, chcąc zmienić termin wypłaty, musi zastosować formę przewidzianą do dokonania takiej czynności właśnie w regulaminie.

Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Taki sam tryb będzie obowiązywał w przypadku zmiany regulaminu.

Jeśli więc pracodawca zmieni w regulaminie termin wypłaty wynagrodzenia, nowy termin będzie obowiązywał po upływie dwóch tygodni od dokonania zmiany. Przy czym pracownicy muszą się dowiedzieć o zmianie w taki sposób, aby mogli się zapoznać z jej treścią.

Gdy pracodawca nie ma regulaminu, musi poinformować pracownika na piśmie nie później niż w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę o miejscu i terminie wypłaty wynagrodzenia.

Tak nakazuje art. 29 § 3 k.p. Firma ma też obowiązek informowania na piśmie o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, częstotliwości wypłaty wynagrodzenia, wymiaru urlopu i obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia.

Obowiązek ten musi być zrealizowany niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian. Przepisy nie regulują natomiast kwestii zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia, ale termin wypłaty również odnosi się do warunków zatrudnienia. Dlatego można zastosować ten sam tryb zmiany.

Czasem informacje na temat miejsca i terminu wypłaty wynagrodzenia zawarte są bezpośrednio w umowie o pracę. Wtedy zmiana w tym zakresie powinna zostać dokonana w formie przewidzianej dla zmiany umowy o pracę, czyli na piśmie.

Jeśli pracodawca i pracownik dojdą do porozumienia, zmiany mogą zostać wprowadzone od razu. W przeciwnym razie pracodawca będzie dokonywał zmiany w formie wypowiedzenia zmieniającego. Wtedy modyfikacja wejdzie w życie po upływie terminu wypowiedzenia, którego długość uzależniona będzie od stażu pracy u danego pracodawcy.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.[/ramka]