Wysokość odprawy pieniężnej przysługującej w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia zależy od długości zatrudnienia w danej firmie, czyli od zakładowego stażu pracy.
Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata, to otrzyma odprawę odpowiadającą jego jednomiesięcznemu wynagrodzeniu.
W przypadku gdy pracował w zakładzie pracy przez okres od dwóch do ośmiu lat, trzeba mu wypłacić równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia.
W sytuacji gdy jego staż firmowy przekracza osiem lat, powinien dostać tyle, ile zarabiał przez trzy miesiące.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Trzeba przy tym pamiętać, że obowiązuje ograniczenie dotyczące maksymalnej kwoty takiej odprawy.
A to dlatego, że wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
[b]Jeśli zatem czytelnik będzie w tym roku wypłacał zwalnianym osobom odprawy, to jednemu pracownikowi nie zapłaci więcej niż 19 755 zł[/b] (tj. 1317 zł x 15).
[i]Podstawa prawna:
– art. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9AFD38A7632E642DD1DF928A7C66468F?n=1&id=169524&wid=296468]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]